Νίκησε την Άνβιλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της Άνβιλ και πέρασε στην φάση των 8 της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στην Ολλανδία ο τυπικά γηπεδούχος Ηρακλής αντιμετώπισε την Άνβιλ Βλότσλαβεκ για την φάση των “16” του FIBA Europe Cup επικράτησε με σκορ 86-81 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τον Γηραιό ήταν ο Χάνλαν με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ επίσης εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Έμπανκς που πέτυχε 18 πόντους. Από την πολωνική ομάδα ξεχώρισαν ο Τζέρελς και ο Μιέλτσαρεκ οι οποίοι έβαλαν από 18 πόντους

Ο Ηρακλής ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και στα μισά της 1ης περιόδου είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με 8-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια όχι απλά ισορρόπησαν τον αγώνα, όμως τον γύρισαν κιόλας βάζοντας κάποια τρίποντα, χωρίς βέβαια να ξεφύγουν αρκετά από την ελληνική ομάδα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Άνβιλ μπροστά με 4 πόντους, 15-19.

Στην 2η περίοδο, η ομάδα του Σκουρτόπουλου αντιμετώπισε μεγάλο αμυντικό πρόβλημα εντός της ρακέτα με τον Καββαδά να μην μπορεί επαρκώς να αντιμετωπίσει τους αντιπάλους στους στο χαμηλό ποστ και γενικότερα υπήρχε αμυντική δυσλειτουργία μέσα στο ζωγραφιστό. Βέβαια, ούτε επιθετικά οι παίκτες του Γηραιού τα πήγαιναν καλύτερα, μην βρίσκοντας εύκολα τρόπους να σκοράρουν. Ο Ηρακλής προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως δεν κατάφερε τίποτα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω στο σκορ 30-38.

Στην 3η περίοδο, ο Ηρακλής μπήκε πιο συγκεντρωμένος, κάλυψε τα κενά στην άμυνα και με τον πολύ καλό Χάνλαν να οδηγεί επιθετικά την ομάδα, ο Γηραιός στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής είχε βρει πλέον αρκετό ρυθμό, αν μαζί έβγαλε και κούραση, στις δύο πλευρές του γηπέδου, λίγο περισσότερο επιθετικά και όσο και αν προσπάθησαν οι Πολωνοί, που το πάλεψαν σκληρά, το παιχνίδι εν τέλη δεν γύρισε. Έτσι η ελληνική ομάδα επικράτησε της Άνβιλ με σκορ 86-81 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ίμπανκς 18 (1), Ενετσιόνια 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπόυντ), Χάνλαν 22 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάτσερ 7 (1), Σαγκς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φίλιος, Γκιουζέλης, Χάγκινς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Καββαδάς 7 (5 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 3, Σχίζας, Βεργίνης.

ΑΝΒΙΛ (Βόζνιακ): Ντάικς 15 (4/12 σουτ, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τζέρελς 18 (4/9 τρίποντα), Μιέλτσαρεκ 18 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 13 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ζαμοΐσκι 3 (1/5 σουτ), Γιάνιακ, Τζόουνς 4, Κομέντα, Ράντιτς 10 (7 ριμπάουντ), Τομαζέφσκι.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 22/40 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 18/28 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 19 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ανβίλ: 20/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 30 ριμπάουντ (24+6), 15 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα.