Α1 Γυναικών: Όταν σοβαρέυτηκε δεν είχε πρόβλημα

Το 2/2 στο πρωτάθλημα έκανε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό της Λεωφόρου τη Νίκη Λευκάδας με 68-54 για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι και το ημίχρονο αφού η Νίκη Λευκάδας, εκμεταλλευόμενη και την κούραση του Παναθηναϊκού από το ταξίδι στη Ρωσία, πίεζε στο σκορ και έβαζε δύσκολα στην Ελένη Καπογιάννη η οποία προσπαθούσε συνεχώς από τον πάγκο να βρει λύσεις.

Η ομάδα έβγαλε ενέργεια εκεί που χρειάστηκε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της κάτι που της έδωσε τελικά και  ένα εύκολο ροζ φύλλο αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο όμως ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού πήγε τη διαφορά στους +10 πόντους και εκεί η σεμνή τελετή της αναμέτρησης τελείωσε.

Για ακόμα μια φορά η Ρίντ οδήγησε με 22 πόντους τον Παναθηναϊκό με την Χόλμς να την ακολουθεί με 19. Πολύ καλό επιθετικά παιχνίδι έκανε και η Στάκ με 14 πόντους με 4/6 τρίποντα δίνοντας πολλές λύσεις στο κομμάτι του μακρινού σούτ.

Από την αξιόμαχη Νίκη Λευκάδας, η οποία είχε την ατυχία να χάσει την Τζαννετάτου με τραυματισμό στην τελευταία περίοδο, η Γιάνκ είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 14-16, 31-31, 51-41, 68-54.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Βιντσιλαίου 5, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 4, Σταχ 14, Μυλωνάκη, Χολμς 19, Χατζηνικολάου 4.

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Ντάλα, Δανδουλάκη, Τζανετάτου 9, Κερασοβίτη, MC-Bryde 10, Τσαβόνι 4, Young 14, O’ Dwyer 6, Thornton 11.