Άρης-Παναιτωλικός: Ποδοπατήθηκε στο «Κλέανθης Βικελίδης» ο Παναιτωλικός

Σκληρό το αποτέλεσμα στην Θεσσαλονίκη για τον Παναιτωλικό κόντρα τον Άρη.

Για την 7η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Άρη στην Θεσσαλονίκη καθως γνώρισε την ήττα με 5-1.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος μπήκαν αρκετά δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν μόλις στο 3′ με τον Σούντγκρεν αλλά η άμυνα των Αγρινιωτών απομάκρυνε.

Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Γκάμα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα.

Στο 15’ ο Τσιγγάρας προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του Παναιτωλικού αλλά η μπάλα πέρασε αουτ.  Στο 16′ ο Λούι υπέπεσε σε πέναλτι καθως ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο, ο Άρης με τον Καμαρά που εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών έκανε το 1-0. Στο 20’ το σουτ του Εντιαγέ πέρασε αουτ.

Στην συνέχεια ο  Ίβαν Βαρόνε αποχώρησε αναγκαστικά πιάνοντας το γόνατό του και σφαδάζοντας από τον πόνο δίνοντας τη θέση του στον Χρήστο Μπελεβώνη 23’.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός  είχε πέσει αισθητά με τον Άρη να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Στο 34’ ο Μπερτόγλιο έκανε το 2-1 ,ενώ τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Καμαρά έδωσε την πάσα στον Σούντγκρεν για το 3-0. Στο 43’ ο Γκάμα πέτυχε το 4-0 από τα έντεκα βήματα έπειτα από ανατροπή του Μπερτόγλιο από τον Χρήστο Μπελεβώνη.

Το 4-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Άρης να κάνει ένα ονειρικό ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Άκη Μάτζιου μπήκε δείχνοντας από νωρίς τις ορέξεις της, καθώς στο 52’ ο Εντιαγέ με κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0. Στο 67’ το σύνολο του Αναστασίου μείωσε με πέναλτι μετά από το χέρι του Τζέιμς Τζέγκο, Βέργος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.  Σπουδαία ευκαιρία  στο 78’, με τον Φαμπιάνο να σημαδεύει το δοκάρι του Μελίσσα και στη συνέχεια να δίνεται πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε χέρι του Ντέρεκ Κορνέλιους. Το πέναλτι που εκτέλεσε ο Χουάν Ιτούρμπε, αλλά ο Μελίσσας κατέβασε τα ρολά .

Το 5-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την τρίτη διαδοχική ήττα τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (60’ Σάσα), Μπερτόγλιο (59’ Ιτούρμπε), Γκάμα (60’ Μαντσίνι), Ματέο (83’ Ματίγια), Καμαρά (83’ Μάνος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (46’ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Μαλής (89’ Μπακαδήμας), Αντούνες, Βαρόνε (22’ Χρ. Μπελεβώνης), Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος (71’ Καρέλης) .