Α1 Γυναικών: Πέρασε νικηφόρα από την Καλλιθέα ο Παναθηναϊκός

Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 65-70 των Εσπερίδων στην Καλλιθέας, για την 5η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Χαρακτηριστικό, δε, είναι το γεγονός ότι το σκορ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν ισόπαλο (19-19, 35-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη, ανέβασαν το ρυθμό τους και άρχισαν να χτίζουν τη διαφορά. Εν τέλει, με 65-70 πήραν τη νίκη.

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 70-65 των Εσπερίδων στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Σαμάνθα Μακέι με 20 πόντους και ακολούθησε η Ρούλα Μούλη με 17. Για τις Εσπερίδες ξεχώρισε η Ρεμπέκα Ακλ με 18.

Ύστερα από αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός ανεβαίνει στην 3η θέση με 3-2 και οι Εσπερίδες στην 6η θέση με 2-3.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 43-49, 65-70

Εσπερίδες (Σκληρός): Εμμανουηλίδου, Δανούση, Λουκάτου 6, Κεχαγιά 13(1), Ακλ 18, Πατεράκη 7, Μπενέκη, Χέβενς 13(1), Μάιζ 8.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Μαυράκη 3(1), Μούλη 17, Πούλινς 13, Καρακασίδου 9, Πολίτη, Δίελα 8(1), Μακέι 20(1), Κούκη.