Επέστρεψε στις νίκες η Τορίνο, ακόμα μία ανατροπή για Ίντερ

Επέστρεψε με “τεσσάρα” στις νίκες η ομάδα της Τορίνο. Οι παίκτες του Μαζάρι συνέντριψαν με 4-0 την Μπρέσια, στο ντεμπούτο του Φάμπιο Γκρόσο στον πάγκο των γηπεδούχων.

Ακόμα μια νίκη με ανατροπή για την Ίντερ. Αυτή την φορά οι “Νερατζούρι” νίκησαν την Ελλάς Βερόνα με 2-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Μπρέσια – Τορίνο 0-4

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα της Τορίνο. Επικράτησε άνετα με 4-0 στην έδρα της Μπρέσια. Επέστρεψε μετά από οκτώ παιχνίδια στις νίκες και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 11η θέση με 14 πόντους. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους γηπεδούχους που έχουν μείνει στους 7 βαθμούς στην 19η θέση.

Ο Μπελότι με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, στο 17′ και στο 26′, έβαλε μπροστά την Τορίνο με 2-0, αποτελέσμα που έμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου.

Η Μπρέσια έμεινε με δέκα παίκτες στο 41′, καθώς ο Άλες Ματέγιου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δεν άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Τορίνο ήταν ανώτερη. Ο Μπερενγκουέρ στο 75′ έκανε το 3-0. Ο ίδιος έξι λεπτά αργότερα στο 81′, έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και τέσσερα της ομάδας του (4-0).

Μπρέσια (Φάμπιο Γκρόσο): Γιόροσεν, Σαμπέλι, Κιστάνα, Μαγκνάνι, Ματέγιο, Μπισόλι, Τόναλι, Ρομίλο, Σπάλεκ (60′ Ντοναρούμα), Αγιέ (84′ Ζμρχαλ), Μπαλοτέλι (46′ Μαρτέλα).

Τορίνο (Μαζάρι): Σιρίγκου, Μπρέμερ, Νκουλού, Ίζο, Λούκιτς (67′ Λαξάλτ), Μεϊτέ, Ρίνκον, Ανσάλντι (78′ Ντε Σιλβέστρι), Αϊνά, Βέρντι (62′ Μπερενγκουέρ), Μπελότι.

Ίντερ – Βερόνα 2-1

Ακόμα μια νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Η νίκη αυτή φέρνει πρώτη την Ίντερ με 31 βαθμούς, περιμένοντας “γκέλα” της Γιουβέντους απέναντι στην Μίλαν, ώστε να παραμείνει στην κορυφή. Η Βερόνα από την άλλη ειναι στην 9η θέση με 15 βαθμούς.

Η Ίντερ ήταν καθαρά ανώτερη της Βερόνα στο πρώτο μέρος. Όμως η Ελλάς βρήκε το γκολ. Ο Βέρε από την άσπρη βούλα ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Κόντε, πίεσε ασφυκτικά την Βερόνα και έχασε καλές ευκαιρίες, με δράστη κυρίως τον Λουκάκου. Ωστόσο, το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι “Νερατζούρι” ήταν κυρίαρχοι και στο δεύτερο μέρος. Η Βερόνα κλείστηκε στην άμυνα, με στόχο να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Η Ίντερ όμως βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και αυτό το κατάφερε με τον Βεσίνο στο 65′.

Οι γηπεδούχοι σφυροκοπούσαν την Βερόνα και έφτασαν στην ανατροπή με τον Μπαρέλα στο 83ο λεπτό.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βριτζ, Μπαστόνι, Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Μπαρέλα, Λάζαρο (Ντ’ Αμπρόσιο), Μπιράγκι (64′ Καντρέβα), Μαρτίνεζ (81′ Εσποσίτο), Λουκάκου.

Βερόνα (Ιβάν Τζούριτς): Σιλβέστρι, Εμπερεούρ, Γκούντερ, Ραϊμάνι, Πεσίνα, Αμπραμπάτ (64′ Χέντερσον), Λάζοβιτς, Φαραόνι, Ζακάγκνι (50′ Τουτίνο), Βέρε, Σαλκέντο Μόρα (84′ Στεπίνσκι).