Α1 Γυναικών: Πήρε την νίκη ο Πανιώνιος

Επέστρεψε στις επιτυχίες και στα ροζ φύλλα αγώνα ο Πανιώνιος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε με 61-56 τον Πρωτέα Βούλας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής τη Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 4η νίκη για τον Πανιώνιο που ανέβηκε στο 4-1 σε αντίθεση με τον Πρωτέα που υποχώρησε στο 3-2.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα το σκορ το οποίο δεν το έχασε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Σημείο κλειδί το τρίτο δεκάλεπτο όταν η ομάδα του κόουτς  Τσίκληρα προηγήθηκε με 42-36 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Κορυφαία για τις οικοδέσποινες ήταν η Κατερίνα Σπαθάρου, έχοντας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τη μεριά της ομάδας του Βησσαρίωνα Κονιδάρη, ξεχώρισε η Νταϊάνα Ντέλβα με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Διαιτητές: Στρέμπας-Παπαφωτίου (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα: 11-14, 30-25, 42-36, 61-56
Πανιώνιος (Τσικλήρας): Καλογήρου, Σπαθάρου 12(1), Γκρίτζα, Μαγκλάρα 3, Στεφανίδου 6(2), Γρηγορίου 10, Διέλα 5(1), Θεοδωρομανωλάκη 5 (1), Κόρινεκ 13, Τόμπκινς 7.
Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείου 3, Ντέλβα 20, Θεοδώρου, Κολλάτου 11(1), Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 3, Ντάνου, Χατζηλεόντη 7, Αναστασοπούλου 4, Πέρκινς 3(1), Τζόουνς 5.