Α1 Γυναικών: Σήκωσε το πρωτάθλημα μέσα στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός

Το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο μπάσκετ γυναικών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, νικώντας τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 66-74 τον Ολυμπιακό στο βοηθητικό του ΣΕΦ για τον 3ο τελικό, έκανε το 3-2 στις νίκες (μετρούν και τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου, που ήταν 1-1) και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι “πράσινες” ήρθαν με τη φόρα της νίκης στη Λεωφόρο, βρήκαν απέναντί τους έναν Ολυμπιακό με κουρασμένες παίκτριες, δεν τους άφησαν περιθώριο αντίδρασης και τελικώς έφτασαν στη νίκη.

Αυτό είναι το 5ο πρωτάθλημα του Παναθηναϊκού, πρώτο από το 2013, ισοφάρισε τον Ολυμπιακό σπάζοντάς του παράλληλα το σερί του των πέντε τίτλων.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟ ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού σε όλα τα επίπεδα και μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Οι «πράσινες» όμως από τη στιγμή που ελέγξαν τα ριμπάουντ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 16-17 υπέρ του ΠΑΟ.

Ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμό και με 2 εύστοχα τρίποντα της Χατζηνικολάου «έχτισε» μια διαφορά 9 πόντων (19-28) στα μισά της δεύτερης περιόδου. To ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται 28-32.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ηγείται στο σκορ με τη Ριντ να έχει ήδη πετύχει double double (18π, 12ριμπ) και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού τελείωσε το δεκάλεπτο 47-51.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς και να πάρει το τρόπαιο. Όλες οι «πράσινες» αθλήτριες παρέμειναν συγκεντρωμένες στο στόχο, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κατέκτησαν το πρωτάθλημα με 74-66.

Δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(6), Σταμάτη 2, Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 18, Νικολοπούλου 2, Κόστοβιτς 14, Ντέιβις 2.Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24(1), Μόργκαν 9, Μούλη 4, Λύμουρα 16(2), Καλαμπάκου 4, Κωτούλα 3(1), Δίελα 2, Χατζηνικολάου 10(2).