Α1 Πόλο Ανδρών: Άνετα ο Ολυμπιακός, νίκες για Περιστέρι και Απόλλων

Συναρπαστικό ματς με φινάλε γκραν γκινιόλ έγινε στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, την τυπική έδρα της ΑΕΚ, ανάμεσα στη νεοφώτιστη της κατηγορίας Ένωση και τον Υδραϊκό. Η ΑΕΚ κατάφερε να κοντράρει γερά το φαβορί και να πάρει τελικά την πολύτιμη ισοπαλία 5-5 στο φινάλε, με πρωταγωνιστή τον Μαυροβούνιο Νίκολα Βούσκεβιτς. Η Ένωση ανέβηκε στους 5 βαθμούς, ενώ ο Υδραϊκός, παρά την ισοπαλία είναι ακόμα στα ψηλά με 12. Ο Ντούσαν Βούκσεβιτς (Νο 5) ήταν ο εκτελεστής (πρώτος σκόρερ του ματς με 3 γκολ) και ανέλαβε δράση για την ΑΕΚ στο τελευταίο οκτάλεπτο. Πολύ καλός για την ΑΕΚ και ο Βέκκος που πέτυχε τα άλλα δύο γκολ.

Μετά το μέτριο ξεκίνημα των πρώτων αγωνιστικών, το Παλαιό Φάληρο φαίνεται ότι πήρε τα πάνω του και νίκησε με 7-6 τον ΠΑΟΚ στο Ρέστειο κολυμβητήριο. Ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου ανέβηκε στην 8η θέση και στους 7 βαθμούς, φτάνοντας τον ΠΑΟΚ, που είχε κορυφαίο σκόρερ τον Ραντόγεβιτς με 4 γκολ.

Οι Φαληριώτες επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στην πρώτη περίοδο, στη συνέχεια όμως επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν και με 7-3 στις αρχές του τέταρτου οκτάλεπτου, έχοντας κρορυφαίο και σκόρερ τον Αμερικανό Τζόναθαν Χούπερ, που πέτυχε τα 5 από τα 7 γκολ. Απλά, στο φινάλε οι γηπεδούχου χαλάρωσαν και ο Δικέφαλος του Βορρά, που ήρθε με 11 παίκτες στην Αθήνα, κατάφερε να μειώσει στο τελικό 7-6.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό με κλειστές άμυνες και είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι. Η ομάδα του Βολτυράκη έδειχνε ότι έχει το πάνω χέρι στο τρίτο οκτάλεπτο κυρίως, όταν είχε φτάσει να προηγείται με δύο γκολ διαφορά (3-5). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες του Δάνδολου, παθιασμένοι και αποφασισμένοι, κατάφεραν να περιορίσουν με την καλή τους άμυνα τους Υδραίους και να να βρουν λύσεις επιθετικά, που τους έδωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Επέστρεψε στις νίκες (μετά τη μοναδική του ήττα την περασμένη αγωνιστική από τον ΝΟΒ στο ντέρμπι) και συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα ο νεοφώτιστος ΓΣ Περιστερίου, που νίκησε εκτός έδρας, αυτή τη φορά στον Βόλο, με 12-4 τον τοπικό ΟΥΚ Βόλου. Παραμένει έτσι μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς. Από την πλευρά της ο ουραγός της κατάταξης ΟΥΚ Βόλου έμεινε έμεινε στους 3 βαθμούς. Οι Βολιώτες κατάφεραν να αντισταθούν μόνο στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, που τελείωσε ισόπαλο 2-2. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Κώστα Λούδη που, με μεγάλο πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ τον Διονύση Καρούντζο, ο οποίος πέτυχε 5 γκολ, επέβαλε τον ρυθμό της, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Επέστρεψε με νίκη στη νέα επανεκκίνηση της Α1 των Ανδρών ο Απόλλων Σμύρνης, που επικράτησε με 13-8 του Πανιωνίου στο κολυμβητήριο Γουδή και εδραιώνεται στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Η «ελαφρά ταξαρχία», με βασικό όπλο της την εξαιρετική της άμυνα στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να χτίσει μια διαφορά τριών γκολ ενάντια στους αξιόμαχους κυανέρυθρους της Νέας Σμύρνης και να τη διευρύνει μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη που ήταν η πέμπτη της στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο από το ματς στα Χανιά Μανώλη Σολανάκη και τον Άγγελο Γωνιωτάκη (λόγω ενοχλήσεων σκωληκοειδίτιδας πριν από τον αγώνα), έφτασε δίκαια στη νίκη. Κορυφαίοι σκόρερ του αγώνα οι Μοσκόφ με 6 και Γούνας με 4 γκολ.

Ο ΝΟ Χίου σημείωσε μια σπουδαία νίκη στο ακριτικό νησί της μαστίχας, κερδίζοντας σε έναν αγώνα ντέρμπι τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 8-7. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε μόλις 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο σκόραρε ο πρωταγωνιστής της συνάντησης ο δεκαοκτάχρονος Νίκος Γκίλλας, ανιψιός του μεγάλου Μάκη Μικέδη που προσέφερε τεράστιες υπηρεσίες στο Ναυτικό όμιλο του νησιού.

Η Χίος προηγήθηκε με 4-1 στην πρώτη περίοδο και με 6-3 στο ημίχρονο. Η Γλυφάδα αντέδρασε στην συνέχεια και ισοφάρισε 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Ηλιόπουλο. Με τη νίκη αυτή η Χίος αναρριχήθηκε στην έβδομη θέση με 9 βαθμούς, ισόβαθμη με τον Πανιώνιο. Η Γλυφάδα παρέμεινε στους 6 βαθμούς.