Α1 πόλο Ανδρών: Ντέρμπι με νικήτρια τη Βουλιαγμένη κόντρα στον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα

Πρεμιέρα με ντέρμπι και νικήτρια τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά απέναντι στον Ολυμπιακό, πρώτο τρίποντο για τα Χανιά.

Η Βουλιαγμένη άλωσε το Παπαστράτειο και έφυγε με το διπλό κόντρα στον Ολυμπιακό στην πρώτη αγωνιστική, νικώντας με 7-8.

Η Βουλιαγμένη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε κανονική περίοδο επί των Πειραιωτών μετά από σχεδόν 9 χρόνια. Η αμέσως προηγούμενη ήταν στις 28 Απριλίου 2012, από την ίδια ομάδα και με το ίδιο ακριβώς σκορ, στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Κακή εικόνα από τον Ολυμπιακό που «ξύπνησε» στο τέλος, ωστόσο δεν κατάφερε να αποσπάσει βαθμούς.

Πάρα πολύ καλή αμυντική τακτική της ομάδας του Κόλιανιν στο πρώτο ημίχρονο, με τη Βουλιαγμένη να μη δέχεται τέρμα. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν 17 λεπτά για το πρώτο τους τέρμα, με πέναλτι του Γενηδουνιά. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο οκτάλεπτο ξέφυγαν με 6-2. Οι Πειραιώτες πήραν μπρος στο τέταρτο οκτάλεπτο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6 με πέναλτι του Ντάουμπε.

Ακολούθησαν τα γκολ των Γκιουβέτση και Μουρίκη για το 7-7, με τον Αλαφραγκή να γράφει το 8-7 για την Βουλιαγμένη βάζοντας την σε θέση οδηγού. Στο 1′ 47” ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά από πέναλτι που κέρδισε και προκάλεσε διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Όμως ο Τζωρτζάτος απέκρουσε την εκτέλεση του Δερβίση και χάρισε μία ιστορική νίκη στην Βουλιαγμένη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-8

Οκτάλεπτα: 0-1, 0-1, 2-4, 5-2.

Ολυμπιακός (Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 2,Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γραμματικός, Συρμάς, Μαθιόπουλος.

Βουλιαγμένη (Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 2, Γουβής, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 2, Λόζινα, Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Βλάσσης.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΝΙΩΤΕΣ

Με το δεξί ξεκίνησε στο πρωτάθλημα o ΝΟ Χανίων, καθώς επικράτησε με 9-8 στην έδρα του νεοφώτιστου ΟΥΚ Βόλου. Οι Χανιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με τέσσερα γκολ διαφορά (2-6). Οι Θεσσαλοί μείωσαν μέχρι και στο γκολ δύο φορές (7-8 και 8-9), ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στον πρώτο τους βαθμό στη μεγάλη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα προηγήθηκαν και με 6-2 και 8-5, οι Βολιώτες απλά μείωσαν σε 8-7 και 9-8.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 8-9

Οκτάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-2, 3-1.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Μπλάνας): Γρηγοριάδης, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος 1, Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Νικολέρης, Γκάτσος, Βλιώρας, Γλούμης 1, Στεργίου 2, Νικηφορίδης 3, Κουφιφδάκης, Νάσιος, Κοκκινάκης, Μπόμπος.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 1, Πολύζος 1, Αγιοργούσης 1, Μπατάκης, Μπένετ 2, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 4, Αποστολάκης, Μαζοκοπάκης, Κουμής.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Νίκος Σπυρόπουλος