Volley League Ανδρών: Εύκολες νίκες για Φοίνικα Σύρου και ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με ευκολία του Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ. Με το ίδιο σκορ, πήρε το “διπλό” ο ΠΑΟΚ, στην έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, για την 15η αγωνιστική της Volley League των Ανδρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Ηρακλής Πετοσφαίριση – Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1 (25-22, 27-29, 25-21, 25-17)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (10-25, 19-25, 21-25)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Ο.Φ.Η. 3-0 (25-15, 25-16, 25-14)

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων

A.O.Π. Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Φοίνικας Σύρου κόντρα στον Ο.Φ.Η. Η ομάδα της Σύρου κατάφερε να πετύχει την δεύτερη πιο άνετη νίκη της, στη φετινή σεζόν με 3-0 σετ, επί της ομάδας του Ηρακλείου.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Φοίνικα έκανε ο Γιάννης Ορφανός. Με το τρίποντο η ομάδα της Σύρου ανέκαμψε στη βαθμολογία και έστω και προσωρινά προσπέρασε στην 4η θέση μπροστά από την Κηφισιά που αύριο υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε πλήρως. Οπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ με μεγάλες διαφορές. Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-4, ο ΟΦΗ υστέρησε επιθετικά ενώ στο 17-10 ο Φοίνικας έκανε ένα ακόμα σερί με 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 22-10.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Στερν και οι επιθέσεις του Γκονζάλες έκαναν το σκορ 10-5. Ο ΟΦΗ μείωσε 11-10 με τον Καραμπαλί και τον Ρουμελιωτάκη, αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικές άμυνες έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-11. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά παίρνοντας με 25-16 το σετ.

Στο 3ο σετ μετά το 8-6 ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-6. Οι επιθέσεις των Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δεν απαντήθηκαν ποτέ και με το μπλοκ του Κωστόπουλου έγινε το 22-10. Ο Κωστόπουλος έκλεισε και τον αγώνα με επίθεση με 25-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-16, 25-14) σε 69΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Γκονζάλες 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 10 (6/13επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%Υπ, 44%αρ.), Χριστόφας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζίγκα Στερν 14 (7/15επ., 4 μπλοκ, 75%υπ., 38%υπ.), Μπουτσούγιεβιτς 1 (1/1επ.) / Καρασαββίδης (λ. – 56%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ, 67%Υπ. 33%αρ.), Αδάμ., Κάβουρας, Λινάρδος 1 (1/4επ.), Λελούδης (λ), Μήλης 1 (1/2επ.).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 5π. (5/17επ., 31%υπ., 19%αρ.), Κομητούδης 3 (2/2επ., 1 άσσος), Λουκούμι 4 (3/18επ., 1 μπλοκ, Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 άσσος), Καραμπαλί 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 3 (3/15επ., 48%υπ., 22%αρ.) / Γκαράς (λ. – 67%υπ., 22%αρ.), Καρατζάς 1 (1/3επ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες των Μάρσαλ, Μπιέλιτσα και Φιλίποφ, πέρασε από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” χρειάστηκε μια ώρα για να “καθαρίσει” την νίκη και να πάρει το τρίποντο, διατηρώντας την 2η θέση στην βαθμολογία της Volley League.

Ο Κώστας Δεληκώστας έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του και πλέον μπαίνει στην τελική ευθεία, για τα δύσκολα και για το μεγάλο στόχο του φάιναλ-4.

Ο Εθνικός παρά τη ήττα του για άλλη μία φορά έκανε κατάθεση ψυχής στο γήπεδο. Οι νεαροί παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου με εξαίρεση το 1ο σετ που ήταν σαστισμένοι κατάφερε να ισορροπήσουν τον αγώνα στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός κρατήθηκε κοντά μέχρι το 11-14, αλλά ο Βαν ντε Ντρις από το σερβίς έκανε τη διαφορά και έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα +6 (17-11). Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με επίθεση και άσσο του Βαν ντε Ντρις.

Στο πρώτο μισό του 3ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 16-16. Οι παίκτες του Ανδραβίζου το πάλεψαν για να κρατηθούν στο σετ, αλλά ο Αμπράο έκανε τη διαφορά, σε υποδοχή και επίθεση και με δύο πόντους έκανε το 20-18. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έκανε το 23-20 και με άσσο του Σωτηρίου τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινκλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Πεσλής, Γραμματεία: Χριστοδούλου.

Τα σετ: 0-3 (10-25, 19-25, 21-25) σε 61΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κώστας 10 (10/21επ., 54%υπ, 15%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 9 (3/επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Χατζόπουλος 3 (2/2επ., 1 άσσος), Παπάζογλου, Πιτακούδης 10 (7/26επ., 2 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/11επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 16%αρ.) / Αντωνιάδης (λ. – 44%υπ., 17%αρ.), Λουμπούτης, Ζαχαρούλης, Μπίκος, Παλαβουζόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Τερζής 1π. (1/2επ.), Γάτσης 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/15επ., 2 μπλοκ, 83%υπ., 17%αρ.), Αρμενάκης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (7/16επ.. 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 74%υπ., 19%αρ.), Βαν ντε Ντρις 19 (16/26επ., 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Μπούτος 1 (1/4επ.), Κωνσταντινίδης.

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ

Παρά τα προβλήματα, ο Ηρακλής κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στο μεγάλο ντέρμπι για την 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόγλου, Στουντζίσκι αλλά και τους Χήρα, Μαυροβουνιώτη σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο έχοντας προπονητή τον Δημοσθένη Τούμπο ο οποίος ανέλαβε μετά την παραίτηση του Γιάννη Ορφανού την περασμένη Δευτέρα. Ο «γηραιός» μετά την ισοφάριση του Παμβοχαϊκού σε 1-1 κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του και την επίθεση σε υψηλά επίπεδα ενώ στο 4ο σετ ο Χήρας με εκπληκτικό σερί 9-0 έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίος συντήρησε σε όλο το 1ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ακολούθησε στο σκορ, αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη, στην τελική προσπάθεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-6 και 15-13, αλλά ο Παμβοχαικός με τον Λάππα μείωσε 20-19. Ο Στουντζίσκι με δύο πόντους έκανε το 22-19 και το σετ έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης 25-22.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο φιλέ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με τον Κωτσάκη και τον Πέιν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22, όμως ο Ηρακλής απάντησε με τον Πεντίδη και το λάθος του Δροαγκάρη (24-24). Ο Πέιν έκανε το 25-24 για τον Παμβοχαϊκός, ο Πεντίδης ισοφάρισε 25-25, ωστόσο έχασε το σερβίς (25-26). Ο Στουντζίσκι ισοφάρισε 26-26 αλλά έχασε το σερβίς ο Σακόγλου (26-27). Χαμένο ήταν το σερβίς και από τον Δρογκάρη (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο πόντους του Λάππα, επίθεση και άσσο πάνω στο Μπουράκη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Ηρακλής έκανε την διαφορά σε υποδοχή και επίθεση και με σερί 3-0 από Σακόγλου Στουντζίσκι προηγήθηκε 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3 και με δύο λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε το σετ 25-21.

Το σερβίς του Χήρα έκανε τη διαφορά στο 4ο και καθοριστικό σετ και το 6-7 έγινε 15-7 με συνολικό σερί 9-0. Ο Νίκος Νεόφυτος έκανε αλλαγές επί αλλαγών, αλλά ο Παμβοχαϊκός κυριολεκτικά κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και έχασε τον αγώνα ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Χήρα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 27-29, 25-21, 25-17) σε 102΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Δημοσθένης Τούμπος): Χήρας 11π. (4/9επ., 5 μπλοκ, Μαυροβουνιώτης 13 (13/29επ., 74%υπ., 48%αρ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Στουτζίνσι 16 (16/25επ., 55%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 9 (5/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/27επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 57%υπ., 44%αρ.), Στεφναίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Πέιν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 14 (14/36επ.), Κωτσάκης 18 (16/25επ., 49%Υπ., 33%αρ.), Λάππας 9 (8/23επ., 1 άσσος, 39%υπ., 17%αερ.), Μεχία 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (46%υπ., 23%αρ.), Δρογκάρης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.