Επιβλητική νίκη για Μονπελιέ, στραβοπάτημα για Μονακό

Επιβλητικά πέρασε το εμπόδιο του Στρασβούργου η Μονπελιέ με 3-0 στην έδρα της στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1. Ο Σαβανιερ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 57’ και στο 62’ ο Λαμπορντ έκανε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σαβανιερ με δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Με αυτή την νίκη η Μονπελιέ έφτασε τους 40 βαθμούς.

Μετς και Ανζέ επικράτησαν με ίδιο σκορ 1-0 της Αμιάν και της Μπρεστ αντίστοιχα. Το γκολ για την Μετς πέτυχε ο Μπουλαγιά, ενώ για την Ανζέ ο Μπαχοκεν.

Η Ρεν επικράτησε της Τουλούζ με 2-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπουιζό για το 1-0 ενώ στο 83’ ο Μαουάσα ο «κλείδωσε» την νίκη χαρίζοντας στην ομάδα τους τρεις βαθμούς (47 βαθμούς, 3ης θέση).

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Μονακό και Ρεμς. Η Μονακό βρήκε δίχτυα με τον Μπεν Γιεντέρ στο 31’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο ο Καμαρά έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 58’ για το 1-1.