Α1 Πόλο Ανδρών: Ξεκούραστη νίκη για Ολυμπιακό, πρώτη νίκη για ΑΕΚ στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου, ενώ η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη στην Α1 πόλο των ανδρών.

Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού, στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 17-5 του Πανιωνίου, στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά “Π. Καπαγέρωφ”.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο οκτάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-2 και στη συνέχεια οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου έτρεξαν επί μέρους 14-3 στα επόμενα τρία οκτάλεπτα για να φτάσουν στο τελικό 17-5!

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός κράτησε χωρίς γκολ τον Πανιώνιο στο τρίτο οκτάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ίρβινγκ με τέσσερα γκολ, ενώ από τρία πέτυχαν οι Γενηδουνιάς και Χρυσοσπάθης.

Τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του συνέχισε το Περιστέρι το οποίο επικράτησε με 11-7 κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλο όπλο της ομάδας του Λούδη ήταν ξανά η άμυνα της η οποία περιόρισε σημαντικά τα επιθετικά όπλα των φιλοξενούμενων. Κλειδί στην εξέλιξη του ματς ήταν η τρίτη περίοδος στην οποία το Περιστέρι με τρία γκολ του Καρούντζου έτρεξε επί μέρους 4-1 για να ξεφύγει στο σκορ με τρία γκολ (7-4)

Την πρώτη της νίκης στην Α1 πόλο των ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε με 10-8 του ΝΟ Χανίων. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, δείγμα της συνεχούς ανοδικής τους πορείας και έφτασαν στην δίκαια στη νίκη.

Οι βάσεις για την επικράτηση μπήκαν στο δεύτερο οκτάλεπτο όταν οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6-3. Ο Κουτσιαλής με δυνατό σουτ και ο Βέκκος με έξυπνη “εκτέλεση” ανέβασαν τη διαφορά στα 5 τέρματα (8-3). Οι Χανιώτες κέρδισαν πέναλτι και μείωσαν σε 8-4, ενώ σε κόντρα έριξαν τη διαφορά στα 3 τέρματα (8-5). Ο Φλέγκας αποσόβησε πολλούς κινδύνους με εντυπωσιακές επεμβάσεις, ωστόσο επιθετικά η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου έκανε διαδοχικά λάθη. Οι νησιώτες στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να σκοράρουν και να μειώσουν σε 8-6.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΝΟ Χανίων κέρδισε εκ νέου πέναλτι με τον Φλέγκα όμως να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο Vukcevic, μετά από πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε για το 9-6, 4:22 πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι νέα κερδισμένα πέναλτι, μείωσαν σε 9-8. 1′ πριν το φινάλε στην πιο κρίσιμη επίθεση, ο Κουτσιαλής με εντυπωσιακό σουτ “έγραψε” το τελικό 10-8.

Ο ΝΟ Χίου πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και αυτή στην έδρα του (όπως και με τον Πανιώνιο), καθώς επιβλήθηκε με 11-8 επί του Εθνικού Πειραιά, για την 5η αγωνιστική, στο Ιωνικό κολυμβητήριο του νησιού της μαστίχας.

Οι νησιώτες προηγήθηκαν με 4-1, ο Εθνικός ισοφάρισε 4-4 στο 3.43 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Ντόσκα, με ηγέτη και σκόρερ τον Στ. Μιμίδη (4 γκολ) επέβαλε τον ρυθμό της και έχτισε τη διαφορά των τριών γκολ υπέρ της.

Μεγάλο ματς είχαμε στο Φάληρο με τον Υδραϊκό να κάνει το διπλό απέναντι στο Παλαιό Φάληρο με 15-14.