Με Καρλίτος “έσπασε το ρόδι” ο Παναθηναϊκός, νέα ήττα για τη Λαμία

Πρώτη νίκη στη φετινή Super League 1 για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα για πρώτη φορά επί της Λαμίας εκτός έδρας.

Ο ΠΑΣ Λαμία δέχτηκε την ήττα εντός έδρας με 0-2 από τον Παναθηναϊκό, για την 7η αγωνιστική της Super league 1.

Τα δύο γκολ των “πρασίνων” πέτυχε ο Καρλίτος και έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα έσπασε και την αρνητική παράδοση που ήθελε το “τριφύλλι” να μην έχει κερδίσει στη Λαμία.

Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Ρόμανιτς και παραμένουν χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πλέον η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έχει 6β και βρίσκεται στην 9η θέση, ενώ η Λαμία στην τελευταία με 1β.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καρλίτος με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους πράσινους (0-1).

Στο 20’ λεπτό η ομάδα της Λαμίας κέρδισε πέναλτι, μετά τη χρήση του VAR, το οποίο όμως εκτέλεσε ο Ρόμανιτς και ο Διούδης το απέκρουσε.

Η Λαμία προσπαθούσε να μειώσει χωρίς αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να έχει δύο ακόμα κλασικές ευκαιρίες, στο 38’ με το τελείωμα του Πούγγουρα που κόπηκε πριν περάσει τη γραμμή από τον Σκόνδρα και με τον Σαβιέρ στο 41′ με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπόλονι, μπήκε με διάθεση και προσπάθησε να βρει ένα δεύτερο τέρμα, για να καθαρίσει το ματς.

Στο 60ο λεπτό του ματς ο Καρλίτος πάλι μετά από πρώτη προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη, έκανε από κοντά το 0-2.

Διπλή προσπάθεια για τη Λαμία, του Ρόμανιτς και του Αραμπούλι στο 68’ και 69’ αντίστοιχα, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Μέχρι το τέλος είχε κάποιες επιθετικές προσπάθειες ο Παναθηναϊκός, ψάχνοντας και τρίτο γκολ και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, αλλά ο Θεοδωρόπουλος σταμάτησε όλες τις φάσεις και έτσι το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σένκεφελντ, Σάντσες, Κουρμπέλης, Μπουλούλης,

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Ασίγκμπα(46’ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Σκόνδρας, Ρόμανιτς(74’ Μπιανκόνι), Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος(29’ Αραμπούλι), Μπουλούλης(86’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ(88’ Βιγιαφάνιες), Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος(88’ Καμπετσής), Μακέντα(82’ Αλεξανδρόπουλος)