Α1 Γυναικών μπάσκετ: Πέρασε από τα Λιόσια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και τον Εύνικο και πρόσθεσε ακόμα μια νίκη στη φετινή Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον Εύνικο και έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι παίκτριες της Ελένη Καπογιάννη έδειξαν να βρίσκονται, παρά τη διακοπή του πρωταθλήματος, σε πολύ καλή κατάσταση γεγονός που ικανοποιήσε πλήρως την προπονήτρια της ομάδας η οποία βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα εν όψει του πολύ κρίσημου αγώνα που ακολουθεί για το Eurocup γυναικών.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός έχτισε μια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο την οποία και συντήρησε στα επόμενα δύο δεκάλεπτα και σφράγισε οριστικά τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στον τομέα του σκοραρίσματος το επιθετικό βάρος σήκωσε η Σωτηρίου με 20 πόντους και την ακολούθησαν η Τζόουνς με 17 πόντους και η Τσβίτκοβιτς με 15 πόντους, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση της Παυλοπούλου με 11 πόντους και τρία τρίποντα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Σκουλαρίκης-Βελέντζας και τα δεκάλεπτα ήταν 16-29, 35-46, 55-67, 71-87

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 3(1), Μπατλς 17(3), Εμμανουηλίδου, Χατήρα 5, Σταμάτη 6(1), Κασάπογλου 9(1), Κριμιτζά 4, Τσιανάκα, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκμαν 12, Κωτσίνη, Σμιθ 11(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 5(1), Κωτούλα 3(1), Παυλοπούλου 11(3), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 15(2), Μπάτσιου, Σωτηρίου 20(1), Πατσιατζή, Αλεξανδρή 11(3), Τζόουνς 17(1), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 2.

11) Εύνικος      5       314-352   -38

* Ηρακλής, Εύνικος, Ελευθερία Μοσχάτου, Νίκη Λευκάδας, ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν το ρεπό τους.

**Πρωτέας Βούλας και Ολυμπιακός έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.