Α2 ανδρών: Συνεχίζει αήττητη η Καρδίτσα, απολαυστικός ο Φίλιππος Βέροιας

Η 15η αγωνιστική της Α2 των ανδρών, επιφύλασσε φοβερές και πλούσιες σε θέαμα αναμετρήσεις.

Στην 15η στροφή στο πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών, το ματς που ξεχώρισε ήταν αδιαμφισβήτητα εκείνο στο Μαρούσι, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη σκοράροντας 120 πόντους.

Επίσης ο Φίλιππος Βέροιας με εξαιρετικό μπάσκετ συνέτριψε την Ελευθερούπολη, ενώ η Καρδίτσα συνέχισε αήττητη και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12-0.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Ο Φίλιππος Βέροιας πήρε μία σπουδαία νίκη, έπειτα από καλή αγωνιστική απόδοση καθώς επικράτησε το εκκωφαντικό 98-74. Οι Σουτζόπουλος (17 πόντοι), Ντόβας (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του εκπληκτικού Φίλιππου, που έκανε τα πάντα σωστά μετά το 1ο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Καρδίτσας αν και ζορίστηκε από τον αξιόμαχο Κόροιβο, τον κέρδισε με 83-73 και έκανε το 12-0 στο πρωτάθλημα. Οι Κακλαμάνος (13 πόντοι), Σπυριδονίδης (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Καρδίτσας (12-0), η οποία αν και σούταρε καλά (53,7%), έκανε 20 λάθη. Το προβάδισμα, πάντως, δεν το άφησε από τα χέρια της για 40 λεπτά.

Μεγάλης σημασίας εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Αμύντας στο Αγρίνιο με 61-70. Τα τρίποντα έκαναν ούτως ή άλλως τη διαφορά στο Αγρίνιο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 4/20 και οι φιλοξενούμενοι 9/34. Ο Παναγιώτης Βύρλας (12 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αμύντα (7-6), που νίκησε για 3η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια το Αγρίνιο (4-10). Ο Jovan Crnic (19 πόντοι) ξεχώρισε από τους γηπεδούχους. Τα μεγάλα τρίποντα των Γκάτζο, Τοπάλι, πάντως, έκαναν όλη τη διαφορά στο τέλος.

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Μετς η Καβάλα. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά, προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά από το 1ο ημίχρονο (14-27 στο 11′) και νίκησε σχετικά εύκολα το Παγκράτι 80-67. Οι Ράπτης (18 πόντοι), Οκεκουόγεν (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Armstead (9 πόντοι, 11 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι της Καβάλας. Ο Δημήτρης Τσουργιάννης (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο αδερφός του, Άρης (16 πόντοι), ξεχώρισαν από το Παγκράτι.

Εύκολο απόγευμα πέρασε το Μαρούσι απέναντι στον Οίακα, επιστρέφοντας στις νίκες με το εμφατικό 120-68. Αυτή ήταν η 6η νίκη στους τελευταίους επτά αγώνες για τους “κιτρινόμαυρους”, που έχουν 5-1 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστές τους Στασινό (30 πόντοι, 13 ασίστ), Προίσκο (20 πόντοι) και Δόξα (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Ο Χαρίλαος Τρικούπης δεν δυσκολεύτηκε να αποδράσει με το “διπλό” από το Χαϊδάρι, όπου επιβλήθηκε της Δάφνης Δαφνίου με 89-71 και έφτασε αισίως τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Στο 0-13 έπεσε η Δάφνη Δαφνίου, που έχει 0-8 εντός έδρας.