Ήττα για τον Παναιτωλικό, στην εξάδα ο ΠΑΣ

Σε τροχιά εξάδας ο ΠΑΣ έπιασε κατηφόρα Παναιτωλικός.

Για την 22η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός γεύτηκε πικρή ήττα με 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, είχαν την απαραίτητη ψυχραιμία και στο 63΄ χτύπησαν με τον Σνάιντερ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Στο πρώτο μέρος οι δυο άμυνες είχαν την τιμητική τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαρίες για τις δύο ομάδες. Ωστόσο ο Παναιτωλικός προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να απειλήσει, έχοντας τον μαέστρο των επιθέσεων με τον Καρέλη, αλλά κάθε προσπάθεια εξουδετερώθηκε από την αντίπαλη άμυνα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΠΑΣ άρχισε να ελέγχει το κέντρο, ανέβασε ταχύτητα, βρήκε τις αντεπιθέσεις και με τέσσερις τελικές πάλεψε να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Μπαρμπόσα είπε ισάριθμες φορές «όχι», με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί με το σκορ ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι έχοντας μεγαλύτερη κίνηση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Ο ΠΑΣ στην συνέχεια είχε την ψυχραιμία και την υπομονή πιέζοντας. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 63΄ . Συγκεκριμένα, μετά από σουτ του Καραχάλιου έξω από την περιοχή, ο Μελίσσας απέκρουσε, αλλά ο Σνάιντερ πήρε το… ριμπάουντ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Γιάννης Αναστασίου προσπάθησε να αντιδράσει, προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές, αλλά δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει το τέταρτο εφετινό «διπλό» του.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ): Μελίσσας, Λιούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες (72΄ Μαρτενσον), Αντούνες, Μπαρμπόσα (72΄ Νταγκό), Ντουάρτε (83΄ Βργκοτς), Μεντόσα (56΄ Μόρσεϊ), Καρέλης (72΄ Ντίας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος, Σνάιντερ (79΄ Οικονομόπουλος), Μίνα (58΄ Λώλης), Περέα (90+4΄ Παντελάκης).