Α2 Elite League: Ασταμάτητη η Μύκονος, η Λευκάδα διέλυσε τον Πανιώνιο

Η 5η αγωνιστική της Α2 των ανδρών ήταν άκρως εντυπωσιακή και με αρκετές εκπλήξεις.

Ακόμα μια αγωνιστική, για την ακρίβεια η 5η, έφτασε στο τέλος της για το πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών στο  μπάσκετ, με το θέαμα να είναι για ακόμα μια φορά υψηλό, ενώ δεν έλλειψαν και οι εκπλήξεις.

Στην κορυφή της Elite League μετρώντας το απόλυτο των νικών έπειτα από πέντε αγωνιστικές βρίσκεται η Μύκονος, η οποία λύγισε τον Αμύντα με 69-62. Η Μύκονος λύγισε τον Αμύντα με 69-62 και συνέχισε ακάθεκτη την πορεία της στην Elite League, ούσα η μοναδική ομάδα με 5/5.

Ο Παπάγος ήταν νικητής στην μάχη των Βορείων Προαστείων, επικρατώντας του Ψυχικού με 74-63 με τους «Στρατηγούς» να φτάνουν στο 3-2 και τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς νίκη, μετά και το πέρας της πέμπτης αγωνιστικής.  Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (27-17), το οποίο και διατήρησαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Μεγάλη νίκη για την Δόξα Λευκάδας που επικράτησε του Πανιωνίου με 90-70. Οι νικητές βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό με πέντε διψήφιους παίκτες. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε Ντόναλντσον με 19 πόντους, ενώ πολυδιάστατη παρουσία είχε ο Δημήτρης Ερμείδης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους κυανέρυθρους δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Βεργίνης.

Ισοπεδωτικός ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε με +20 του Ηρακλή (83-63), ζευγαρώνοντας τις νίκες του, πιάνοντας τον «Γηραιό» στο 2-3. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ανεβάζοντας το υπέρ τους προβάδισμα με την πάροδο του χρόνου, φτάνοντας στην άνετη, όπως εξελίχθηκε, νίκη.

Ο Μίλωνας λύγισε τον Αίαντα Ευόσμου με 96-90 και καταδιώκει την Μύκονο όντας στο 4-1. Κορυφαίος των Νεοσμυρνιωτών ήταν ο Ανδρέας Κανονίδης, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Επιστροφή στις νίκες για τον Κόροιβο, με την ομάδα της Αμαλιάδας να επικρατεί με άνεση με80-61  του Χαρίλαου Τρικούπη, ανεβαίνοντας στο 3-2, έναντι 2-3 της ομάδας του Μεσολογγίου. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να… καθαρίσουν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 24-8, προβάδισμα το οποίο και συντήρησαν στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του Πανερυθραϊκού με τον ΄Έσπερο, με την ομάδα της Λαμίας να επιστρέφει από το -13 του 30′, τους “ερυθρόλευκους”, όμως, να παίρνουν την νίκη με 76-72, που τους ανεβάζει στο 3-2, ρεκόρ που πλέον έχει και η ομάδα της Λαμίας.