Premier League: Μοίρασαν τους βαθμούς Γουλβς και Νιουκάστλ

Χωρίς νικητή το Γουλβς-Νιουκάστλ.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, Γουλβς και Νιουκάστλ έμειναν ισόπαλες με 2-2  στο “Molineux” σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τα είχε όλα.

Ο Κάλουμ Γουίλσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 22ο λεπτό και έγινε ο τρίτος σκόρερ της ομάδας σε ολόκληρη την ιστορία της.

Στο 36′ η Γουλβς αντέδρασε και από εκτέλεση κόρνερ ο Νέτο  βρήκε τον Λεμινά που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Χε Τσαν Χουάνγκ έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα ανέτρεψε τον Σαρ μέσα στην περιοχή, ο Τέιλορ έδωσε πέναλτι ωστόσο πήγε να ελέγξει τη φάση στο VAR επιμένοντας τελικά στην αρχική του απόφαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλσον για να γίνει το 1-2.

Στο 71′ ο Τότι βρήκε τον Χουάνγκ και αυτός έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το ματς σε ισορροπία (2-2).

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και οι “λύκοι” ανέβηκαν στην 12η θέση φτάνοντας την Τσέλσι στους 12 βαθμούς.

Νωρίτερα, η Άρσεναλ είχε κάνει “πάρτι” κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, νικώντας με 5-0. Μεγάλος πρωταγωνιστή ήταν ο Έντι Ενκέτια που πανηγύρισε το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα των “κανονιέρηδων”. Ο Φάμπιο Βιέρα στο 88ο λεπτό κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε για το 4-0 ενώ ο Τομιγιάσου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να κλειδώσει το τρίποντο για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα που βρίσκεται στο -2 από την πρώτη Τότεναμ.

Επιπλέον, η Μπόρνμουθ κέρδισε για πρώτη φορά φέτος, με 2-1 επί της Μπέρνλι, αφήνοντας τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ως τη μοναδική ομάδα που δεν έχει πετύχει νίκη. Τα “κεράσια” βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 11′ από το γκολ του Τέιλορ αλλά δεν επηρεάστηκαν και ισοφάρισαν με τον Σεμένιο έντεκα λεπτά αργότερα. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Μπίλινγκ στο 76′ βγάζοντας έτσι τη Μπόρνμουθ από την επικίνδυνη ζώνη.

Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 1-2 (90΄+4 Αγιού – 53΄ αυτ. Γουόρντ, 66΄ Σον)

Τσέλσι-Μπρέντφορντ 0-2 (58′ Πίνοκ, 90’+ Μπεμό)

Άρσεναλ-Σέφιλντ Γιουν. 5-0 (28′, 50′, 58′ Νκέτια, 88′ πεν. Βιέιρα, 90’+ Τομιγιάσου)

Μπόρνμουθ-Μπέρνλι 2-1 (22′ Σεμένιο, 76′ Μπίλινγκ-11′ Τέιλορ)

Γουλβς-Νιούκαστλ 2-2 (36΄ Λεμίνα, 71΄ Χουάνγκ – 22΄, 45+4΄πεν. Γουϊλσον)