Α2 Elite League: Σημαντική νίκη για την ΦΕΑ, παραμένει στην κορυφή ο Τρίτωνας

Οι αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής της Α2 Elite League επιφύλασσαν και πάλι σπουδαίες μονομαχίες.

Στην 9η αγωνιστική της Α2 Elite League των ανδρών, είδαμε πολλές αναμετρήσεις οι οποίες ίσως κριθούν κομβικές στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Φυσικά το πλούσιο θέαμα δεν έλλειψε, αλλά και οι δυνατές μονομαχίες.

Αν και προηγήθηκε και με +12, ο Ηρακλής ηττήθηκε με 93-90 στην παράταση από τον Χαρίλαο Τρικούπη μέσα στο Μεσολόγγι για την 9η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Ο Γηραιός μετά την τρίτη του ήττα υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Τρίτων μετά από δύο σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες περνώντας με 78-66 από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου και με επτά νίκες είναι δεύτερος.

Το Μαρούσι και ο Αμύντας ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-30). Το Μαρούσι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Αμύντα με 70-61.

Στις πέντε νίκες έφτασε η Ελευθερούπολη που επικράτησε 88-75 του Αγρινίου, καθώς επίσης και ο Παπάγου, που νίκησε εύκολα τον Κόροιβο με 81-73.

Ερμής Σχηματαρίου και Ψυχικό ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44). Παρά την πίεση του Ερμή Σχηματαρίου, το Ψυχικό κράτησε την απόσταση του και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 86-72.

Σημαντική νίκη για την ΦΕΑ, που επικράτησε στο ντέρμπι της ουράς της Καβάλας με 65-60, φτάνοντας στο 2-7,  παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος