Α1 Γυναικών: Άνετο πέρασμα από το Μοσχάτο για τον Παναθηναϊκό

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου και αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας της Ελευθερίας Μοσχάτου για το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 84-58 της Ελευθερίας Μοσχάτου για την 9η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ και έφτασε τις 8 νίκες αφήνοντας τις γηπεδούχες στο 5-4.

Η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος για τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη οι οποίες έβγαλαν ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και κατάφεραν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να χτίσουν μια διαφορά στο σκορ η οποία ήταν αρκετή για να τις οδηγήσει στην νίκη και στο ροζ φύλλο.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το πρώτο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 32-13 βάζοντας τέλος ουσιαστικά στη υπόθεση νίκη καθώς από εκείνο το σημείο και μετά οι “Πράσινες” διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν στην νίκη.

Η εξέλιξη μάλιστα της αναμέτρησης έδωσε και πάλι την δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες με την νεαρή Μαργαρίτα Μπάτσιου να παίρνει τα πρώτα της λεπτά με τη γυναικεία ομάδα.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Ρίντ με 19, ενώ από την Ελευθερία Μοσχάτου η Κάλογουεϊ είχε 20

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος, Ορφανός, Γαρίνη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-32, 38-52, 49-65, 58-84

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κάλογουεϊ 20 (5/7 βολές, 3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στούπα, Καρακασίδου 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ), Νάτσκου, Σταμάτη 5 (1), Σακουλάκη 3 (1), Μυλωνάκη, Μπρούερ 15 (3/5 βολές, 6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ταμπάκου, Οκόγε 7 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 19 (5/5 βολές, 7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πότερ 13 (6/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παλάσκα, Κάρτερ 11 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 6