Α2 Γυναικών: Πήρε το ντέρμπι ο Κρόνος στον Νότο,σπουδαία νίκη για τον ΠΑΣ στο Βορρά

Με τις αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής συνεχίστηκε η δράση στα παρκέ της Α2 γυναικών. Το φετινό πρωτάθλημα με τα έως τώρα αποτελέσματα δείχνει να είναι το πιο σημαντικό και αμφίρροπο των τελευταίων ετών.

Στο ντέρμπι κορυφής ο Παναθηναικός επικράτησε με 45-38 της Αγίας Παρασκευής και βρίσκεται πλέον μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Στο Μπραχάμι ο Κρόνος νίκησε με 59-52 του ΚΑΟ Μελισσίων και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε αντίθεση με την ομάδα της Μαργαρίτας Μάλαμα η οποία υποχώρησε στην 5η θέση.

Εύκολη εντός έδρας νίκη για τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου που επικράτησε της Τερψιθέας Γλυφάδας με 48-37. Με την νίκη αυτή η ομάδα του Ζωγράφου έπιασε τους Κρόνο Αγίου Δημητρίου και Αγία Παρασκευή στη 2η θέση.

Με την νίκη έφυγε από την Τρίπολη ο Αμύντας που επικράτησε με 46-28 του Πελασγού σημειώνοντας την 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Φρόσως Δρακάκη η Μαργώνη με 21 πόντους.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή πέτυχε ο Φάρος Κερατσινίου που έφυγε από τα Χανιά με το ροζ φύλλο ύστερα από την νίκη του με 50-48 επί του ΟΑ Χανίων.

Στον όμιλο του Βορρά ο Παναθλητικός είχε εύκολη δουλειά απέναντι στους Τιτάνες Δράμας και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ την ίδια στιγμή, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα του Άρη.

ΚΟΜ Πελασγός-ΑΟ Αμύντας 28-46
ΟΑ Χανίων-Φάρος Κερατσινίου 48-50
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων 59-52
Παναθηναϊκός-ΓΣ Αγ. Παρασκευής 48-35
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Τερψιθέα 48-37

Σάββατο 12 Ιανουαρίου
ΟΚΑ Αρκάδι-ΓΣ Ηλιούπολης 50-70

Αναλυτικά τα παιχνίδια

ΟΑ Χανίων-Φάρος Κερατσινίου 48-50
Διαιτητές:  Μαρτινάκος-Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 11-16, 21-28, 37-37, 48-50
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Μανουσάκης): Πρασιανάκη, Δερμιτζάκη 2, Παπαμαρκάκη 5(1), Δρικάκη, Βασιλογιαννάκη, Κουφογιάννη 8, Ψυχογιού 14, Δασκαλάκη, Σκουμπάκη, Δασκουλίδου 10, Φωτιάδη 2, Δεληγιάννη 7.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πρασσά): Γραμματικού, Καρακασίδου 13, Χόντο 6(2), Ταντουρόφσκα 11, Παπα¨ωάννου, Κοντραφούρη 10, Ισκιόγλου 10, Κουτσοδήμου.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων 59-52
Διαιτητές: Τζίμης-Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 11-14 31-26 47-42 59-52
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Νανάκος – Νικολαϊδου): Γασπαράτου 10(2), Γκέργκι 8, Μποσγανά 9, Αναστασοπούλου 6, Βιντσιλαίου 21(2), Τσιχλάκη 5, Τσούχλη, Γρηγοροπούλου, Τζανέτου, Κουκουλιτάκη, Καραπατάκη
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Μάλαμα): Ναυροζιδου 8(1), Πατέρα 8(2), Ζακυνθινού 4, Χιώτη9, Κοιλαρίδη11(1), Γιαννακοπούλου 4, Κανέλλου 8, Τζέτα, Σταμούλη, Δούρου, Κωνσταντίδη.

Παναθηναϊκός-ΓΣ Αγ. Παρασκευής 45-38
Διαιτητές: Πλιάκας-Γαρίνη
Δεκάλεπτα: 13-6, 24-21,  39-29, 45-38
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης):  Κάσδαγλη 1, Μούλη 14, Μαυράκη, Κοίλια Ν., Ακριβού, Ευαγγελάτου, Αρβανίτη, Σλούκα 21 (2), Μούτσα , Σιγάλα 2, Εζέτζα 7, Τριανταφύλλου.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος –Στρατάκος): Γκαγκανάτσου, Κλειτσα 7 (1), Γκανιά, Κονμτογιάννη 2, Γρίσπου 11 (1), Τσέρου 10 (2), Παπαντώνη, Ακρίβου, Πετυχάκη, Αμίτση, Κούκη, Ανωγειανάκη 8.

ΚΟΜ Πελασγός-ΑΟ Αμύντας 28-46
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Κοντογιαννόπουλος
Δεκάλεπτα: 11-17, 15-26, 22-33, 28-46
ΠΕΛΑΣΛΟΣ (Τσατσούλης – Μανιατά): Αγγελοπούλου2, Χρανιώτη 2, Τσουκαλά 7, Θάνου, Τζανετοπούλου, Λύκου, Ντάλα 2, Τσιντώνη, Φωτεινάκη 3, Δούκουρη 6(2), Μιχολιά, Καντέλη.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη): Μαργώνη 21, Τριμέρη 8 (1), Καλλιώρα 6, Κόρμπου, Αθανασούλια 2,Τσαγκαράκη, Γιγουρτάκη 5 (1), Σιδηροπούλου 2,Τζέμη, Καράλη 2, Καράτζαλου, Παπαθανασίου.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Τερψιθέα 48-37
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χρ.-Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 17-9, 10-9, 14-6, 7-13
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος – Φατούρος): Καραβέλη 4, Σατρατζέμη 5(1), Κυρίου 2, Βαμβακά 2, Λιναρά 5(1), Ζουρνή 19, Κεσσέ 4, Βυζεντίνη 5(1), Κουρούβανη 2, Ντότσι, Μπαλαμπάνη, Χόνι.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Βασιλάκος): Κορδαλή, Οικονομάκη Κ. 8, Καπινιάρη 6, Καναβάρου Αθ. 6, Καβακίδου, Λαμπράκη Δ. 4, Φλώκα, Λαμπράκη Μ., Καναβάρου Α., Γαλιατσάτου 4, Οικονομάκη Ζ., Μυλωνάκη 15.

Η βαθμολογία

1.Παναθηναϊκός 17
2.Αγία Παρασκευή 16
3. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 16
4. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 16
5. Μελίσσια 15
6. Φάρος Κερατσινίου 15
7. ΓΣ Ηλιούπολης 14
8. ΟΑ Χανίων 12
9. Αμύντας 12
10. Τερψιθέα Γλυφάδας 10
11. Πελασγός 10
12. Αρκάδι Ρεθύμνου 10

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 20/1)

Πελασγός-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Αμύντας-Αρκάδι Ρεθύμνου
ΓΣ Ηλιούπολης-Παναθηναϊκός
Αγία Παρασκευή-ΟΑ Χανίων
Φάρος Κερατσινίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Τερψιθέα Γλυφάδας-Μελίσσια

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Τιτάνες Δράμας-Παναθλητικός 59-77
Απόλλων Καλαμαριάς-Πανσερραϊκός 59-46
Ολύμπια Λάρισας-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 38-58
ΑΕ Πυλαίας-Πιερικός Αρχέλαος 74-56
Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Ιππ. 37-84
Αρης-ΠΑΣ Γιάννινα  54-58

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Αρης – ΠΑΣ Γιάννινα 54-58
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα:18-12, 30-33, 39-47, 54-58
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γράψα 13(3), Λάλου 8, Τζιαμπάζη, Μαργαρίτη 2, Παπαιωάννου, Βεντούρα 12, Σακουλάκη 15(3), Βατσιτσίδου 4, Ευσταθίου.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 3(1), Σαρηγιαννίδου 17(1), Χρηστάκη 4, Μεντεσίδου 4, Ξανθοπούλου 14(1), Πανούτσου 3, Διαμαντοπούλου, Ντάλα 13(2).

Απόλλων Καλ. – Πανσερραϊκός 59-46
Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Ιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-9, 26-24, 49-39, 59-46
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(Ατακτίδης-Μαρβάκης): Οικονόμου 6(1), Σιφναίου, Καραβέλη 19(3), Ιγγλέζου, Παλάνη, Γιαννουσίου 7, Τράντα 17, Διαμαντίδου, Καϊμακτσή 2,Γκλεζάκη 4,Γκομπετζισβίλι 4.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Τσαντά): Χωλοπούλου 12, Χύσσα, Τσαντά 7(1), Μπακιρτζίδου 9, Πελτέκη 5(1), Πιτσιάβα 4, Μίχου 2, Θανοπούλου 7(1).

Τιτάνες Δράμας – Παναθλητικός 59-77
Διαιτητές: Λάλλα – Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 16-24, 35-47, 48-65, 59-77
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καγιάογλου): Τερτλίδου, Μαραγκου 8(2), Καριώτη 10(2), Σαμολαδά 11(1), Ντελή 8, Παπαδά 9(1), Καρατζα 2, Μαμαλίκατζη 8(1), Βαρσάμη 3.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 19, Αντωνιάδου 21(4), Κιλαζίδου 10(1), Γιαννοπούλου 9, Θωμά 6, Βαντσιούρη 4, Μπαξεβάνου 4, Θεοδοσίου 2, Βουζούκου 2.

Ολύμπια Λάρισας – Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 38-58
Διαιτητές: Μπούγλος –Τσάλλας
Δεκάλεπτα:9-17, 18-34, 24-46, 38-58
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λόφτι): Μιχαηλίδου, Μοδέα 4, Σολωμού 2, Σουλιώτη 9, Λιάσκου 1,Σκαρλή 8, Πατούνη 2, Κουτσουνούρη, Μπενέκη 12.
AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη-Καμπίτση):Νάστου 10(2), Εμμανουηλίδου 9 (3), Κωστανάκη 3(1), Τσαλή, Κουλακιώτη 6, Καλομιτσίνη 11(1), Κανέλογλου, Τζίκου 8, Παπαδάκη 7, Τζιότζιου 4, Τσελέμπη.

Ολυμπιακός Βόλου – Αστέρας Ιπποδρομίου 37-84
Διαιτητές:Γκέκας-Δημουλάς
Δεκάλεπτα: 13-25, 26-47, 39-67, 37-84
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Τσουκαλά, Γκρίνια, Τζανετοπούλου, Κανελλοπούλου 11, Λιόλιου 4, Τεβετζίδου, Παρασχάκη 3, Αρτεμισίου 8, Σιουμουρέλη 3, Κψστοπούλου, Χαβαλέ, Ντόβα 6.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ (Παλαμουτίδου-Ιωαννίδης): Καζαντζή Β.20 (3),Φόρογλου 9(1), Καζαντζή Σ.13, Νάκη 2, Καζαντζή Στ., Γαβρίλη 6, Μπαρμπαλιού 2, Βασιλειάδου 2, Αναγνώστου 12, Παπαδοπούλου 18, Ζαμπουρίδου.

ΑΕ Πυλαίας – Πιερικός/Αρχέλαος 74-56
Διαιτητές: Γιαννούλης Αν.- Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 20-13, 40-27, 57-39,74-56
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Σταμπή 7(1), Αρσένογλου 2, Κατσαμούρη 17, Τσιαμπούρη 7(1), Καραμπατζάκη 16, Παπαρδέλα 7, Φλώρου 18, Τσιανάκα Κ. ,Τσιανάκα, Ε., Πλουμπή.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ /ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου-Ξηρομερίτης): Δαβιτίδου 6, Τελίδου 23(1), Χρυσοστομίδου, Ζουγκουρίδου 8(1), Κιολέογλου, Γκοτζαμάνη, Λάππα 2, Μπαγκαλαρίδου 6, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 7, Γκρίτζαλη 4.

Η βαθμολογία

1.Παναθλητικός 18
2. ΑΕ Πυλαίας 17
3. ΠΑΣ Γιάννινα 16
4. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 16
5. Αρης 14
6. Απόλλων Καλαμαριάς 14
7. Αστέρας Ιππ. Μαντουλίδης 14
8. Ολύμπια Λάρισας 12
9. Πιερικός Αρχέλαος 11
10. Πανσερραϊκός 11
11. Τιτάνες Δράμας 10
12. Ολυμπιακός Βόλου 9

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 20/1)

Απόλλων Καλαμαριάς-Αρης
Πανσερραϊκός-Τιτάνες Δράμας
Παναθλητικός-Ολυμπιακός Βόλου
Αστέρας Ιππ. Μαντουλίδης-ΑΕ Πυλαίας
Πιερικός Αρχέλαος-Ολύμπια Λάρισας
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-ΠΑΣ Γιάννινα

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας στην ιστοσελίδα μας. Με την περιήγησή σας σε αυτή στην ιστοσελίδα συμφωνείτε με τη χρήση cookies. Δείτε όλες τις λεπτομέρειες τους όρους χρήσης και τις προϋποθέσεις. ΔΕΧΟΜΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ