ACB: Νίκες για Ρεάλ και Μπαρτσελόνα

Με νίκες στο πρωτάθλημα της Liga Endessa συνέχισαν Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή της βαθμολογίας της ACB με την πρωτοπόρο Ρεάλ και τη δέυτερη Μπαρτσελόνα να επικρατούν των Μπέτις και Βαλένθια αντίστοιχα και να διατηρούν τις θέσεις τους.

Η Ρεάλ νίκησε στην έδρας της την Μπέτις με 97-77 και έδειξε ότι ξεπέρασε την ήττα της από την ΤΣΣΚΑ για την ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η 24η νίκη σε 25 αγώνες για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο η οποία στην Ισπανία δείχνει να μην έχει αντίπαλο όσον αφορά τουλάχιστον την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Η Ρεάλ αφού ξεπέρασε το μούδιασμα της πρώτης περίοδου, πάτησε γκάζι και έφτασε εύκολα και άνετα στην νίκη και στους δύο βαθμούς.

Ο  Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους και 5 ασίστ με τον Φαμπιάν Κοζέρ να τον ακολουθεί (12π., 4ρ.)

Ο Τρίσταν Βούκσεβιτς αγωνίστηκε 14:09 έχοντας 11 πόντους (2/2δ., 2/3τρ., 1/1β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα κι ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 46-38, 70-51, 95-77

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

Άνετα η Μπαρτσελόνα

Άνετη εκτός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα η οποία μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Βαλένθια σε εύκολη νίκη με 80-64.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με άξονα την άμυνα της έφτασε σε μία ακόμα νίκη την 22η στο πρωτάθλημα, ενώ διατήρησε και τη διαφορά των 3 νικών από την 3η Μπασκόνια.

Για την Μπαρτσελόνα (δεν έπαιξε ο Χίγκινς) πρωταγωνίστησαν οι Αμπρίνες (23π., 5ρ.), Μίροτιτς (11π., 5ρ.) και Καλάθης (6π., 3ρ., 8ασ., 4λ, 2κλεψ.).

Για την Βαλένθια έλειψαν οι Ντούμπλιεβιτς, ΒανΡόσομ ενώ τραυματίστηκε νωρίς στο ματς ο Χέρμανσον.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 29-41, 47-58, 64-80