Αδιάφορο ματς στο Βόλο

Στο Πανθεσσαλικό στάδιο συναντήθηκαν ο Βόλος και ο Πας Λαμία για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Superleague 1 και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 0-0 στο ντεμπούτο του Γιώργου Πετράκη.

Η ομάδα της Λαμίας ήταν μουδιασμένη σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο· έκανε μια τελική προσπάθεια, λογικό για μια ομάδα η οποία μόλις άλλαξε προπονητή και προσπαθεί να βρει τα πατήματα της.

Η Λαμία δυσκολεύτηκε πολύ να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της κι έτσι ο Βόλος ήταν ο μόνος που δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Τρεις σερί ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ έχασε ο Βόλος.

Στο 12ο λεπτό και 13ο λεπτό ο Τσαούσης σούταρε χωρίς αποτέλεσμα, και στο 15ο λεπτό ο Κυζιρίδης πλάσαρε όμως ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε.  Στο 30ο λεπτό ο Γκουαροτσένα έβγαλε στον Μάντζη, ο δεύτερος δεξιά εντός περιοχής επιχείρησε τη σέντρα και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

Ο Μουνίθ προσπάθησε σε τρεις περίπτωσεις (34’ στο 37’ και στο 40’) να κάνει την ζημιά ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.   Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία αναγκάστηκε να βάλει στην θέση του Δημούτσου τον Νιάσε γιατί ο πρώτος ένιωσε ενοχλήσεις.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Λαμία πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και άρχισε να απειλεί τη ομάδα του Βόλου κάνοντας πιο ουσιαστικές επιθετικές κινήσεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση  αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το τελικό σκορ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μαξ, Βιγιάλμπα, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Νιάσε, Βάντερσον

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος):  Καραγκιόζης, Φεράρι, Διαμαντής, Δημόπουλος(46’ Μπαλογιάννης), Τσαούσης, Μαξ, Τσοκάνης, Κυζιρίδης(54’ Ζοάο), Μουνίθ(80’ Γέντρισεκ), Γκουαροτσένα, Μάντζης(92’ Μπάλλας)

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Σάλιακας(85’ Σάλιακας), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα(70’ Αραβίδης), Δημούτσος(47’ Νιάσε), Ρόμανιτς, Σάσι(84’ Καραμάνος)