Ορεξάτος ο Ατρόμητος καθάρισε την ΑΕΛ

Στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση στη Σούπερ λιγκ, ο Ατρόμητος επικράτησε δίκαια της Λάρισας στο Περιστέρι.

Ο Ατρόμητος κέρδισε δίκαια με 3-0 την ΑΕΛ στο Περιστέρι, για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες πραγματοποίησαν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση και  με ωραίο ποδόσφαιρο, πήραν τη νίκη με σκόρερ τους Μανούσο, Ανδρούτσο και το αυτογκόλ του Μπέρτου. Δοκάρι είχε ο Ενσικουλού.

Για την ομάδα του Γρηγορίου διασώθηκε ο Γκέργκελι, ο οποίος στο ντεμπούτο του, παρά τα τρία τέρματα που δέχτηκε, έσωσε πολλές φορές την εστία της Λάρισας.

Η ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην πρώτη θέση με 37β, ενώ η ΑΕΛ στην τρίτη θεση με 33β.

Ορεξάτος μπήκε στον αγώνα ο Ατρόμητος και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στον αγώνα. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ντε Πο έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, αλλά ο ερχόμενος Μπέρτος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο.

Στο 19’ οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία, ο Μανούσος από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε λιγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκέργκελι.

Στο 23’ μετά από κόρνερ του Γκάλο, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε με την ΑΕΛ να ανεβαίνει και έχει κάποιες καλές στιγμές στην εστία το Μέγερι, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι μετά από αντεπίθεση, ο Ντε Πο από τα δεξιά, «έσπασε» στο ύψος της μεγάλης περιοχής και στον Μπουσούλατζιτς, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και κόντραρε στους αμυντικούς της Λάρισας.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή, μετά από σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, έξω από την περιοχή, ο Μέγερι απέκρουσε δύσκολα τη μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες παίξανε ανοικτό ποδόσφαιρο, όπως στο πρώτο.

Στο 52ο λεπτό ο Ατρόμητος σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Μετά από σέντρα του Ντε Πο, ο Γκέργκελι απομάκρυνε, όμως ο Μανούσος στη συνέχεια της φάσης, πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Αρχικά στο 53ο λεπτό ο Ενσικουλού είχε οριζόντιο δοκάρι, μετά από σουτ του μέσα από την περιοχή.

Στο 57ο λεπτό ο Γκάλο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο «Γ», με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις φάσεις των Περιστεριωτών, με την κεφαλιά του Παπάζογλου, να μπλοκάρει ο Μέγερι.

Η ομάδα του Περιστερίου πέτυχε και τρίτο γκολ στο 73ο λεπτό. Ο Ανδρούτσος από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, με ωραίο πλασέ, έστειλε στην απέναντι γωνία την μπάλα, πετυχαίνοντας το 3-0.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ατρόμητο να παίρνει τη νίκη με 3-0.

Κίτρινες: Νάτσος -Τόρζε

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο (81′ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς (81′ Μάντσον), Ντε Πο, Ραμπέγιο (76’ Νταβιώτης), Ενσικουλού (55’ Ανδρούτσος), Μανούσος (76’ Βέλλιος)

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Γκέργκελι, Μπέρτος, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μούζεκ (46’ Φίλιπ), Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (81′ Μάρκοβιτς), Βινίσιους (46’ Παπάζογλου), Ασούμπρε (70’ Πινακάς), Τόρζε, Ηλιάδης (46’ Μπούστος)