Άδικη ήττα και αποκλεισμός του Ολυμπιακού από τη Γουλβς

Ήττα και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό, με 1-0 από τη Γουλβς στο «Μολινό» στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο ήταν καλύτεροι από τους Άγγλους, έχασαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Αντίθετα σε εκείνο το διάστημα, η Γουλβς πέτυχε το γκολ της νίκης της με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπόμπι Αλέν.

Οι “ερυθρόλευκοι”  έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς αφενός η φάση του γκολ του Καμαρά ήταν πολύ οριακή και ενδεχομένως να ακυρώθηκε λανθασμένα, αφετέρου ζητούν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις.

Σκόρερ για τους «Λύκους» ο Ραούλ Χιμένες στο 9’ με πέναλτι.

Κάπως έτσι, το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού ολοκληρώνεται σε μια περίεργη χρονιά, ύστερα από παραπάνω από ένα ημερολογιακό έτος. Μιας και ξεκίνησε στις 23 Ιουλίου του 2019 και το ματς κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν.

Ένας αποκλεισμός άδικος για τον Ολυμπιακό, για τον οποίο ωστόσο η σεζόν δεν έχει τελειώσει ακόμα, καθώς εκκρεμεί (όποτε αυτός διεξαχθεί) ο τελικός του Κυπέλλου. Και πλέον, εκτός από τον τελικό, οι Πειραιώτες ξεκινούν τον προγραμματισμό τους για την προετοιμασία της νέας σεζόν που ξεκινά τον Σεπτέμβριο.

Το ματς

Με το κλασικό του 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Αλέν ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας στην άμυνα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε στο κέντρο, Μασούρας και Βαλμπουενά μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, με 3-4-3 παρέταξε τη Γουλβς ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο, με τον Ρούι Πατρίσιο στο τέρμα, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς τριάδα στην άμυνα, Ντόχερτι, Γιόνι μπακ-χαφ, Νέβες, Μουτίνιο στον άξονα, Τραορέ και Ποντένσε εξτρέμ και ο Χιμένες στην κορυφή.

Πριν τη σέντρα, οι παίκτες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του κορωνοϊού, ενώ με το σφύριγμα της έναρξης, γονάτισαν για μερικά δευτερόλεπτα, στη μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ, ο οποίος έχασε τη ζωή του μετά από επίθεση αστυνομικού στις ΗΠΑ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Η έλλειψη καθαρού μυαλού έφερε λάθη, με τους Άγγλους να κερδίζουν πέναλτι και να ανοίγουν το σκορ. Στη συνέχεια, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι, άρχισαν να παίζουν με το δικό τους ρυθμό και δημιούργησαν ευκαιρίες. Μάλιστα, πέτυχαν και τέρμα το οποίο ακυρώθηκε.

Μόλις στο 1’ η Γουλβς έκανε την πρώτη της τελική. Ύστερα από λάθος του Γκιλιέρμε, ο Χιμένες, έκανε ένα σουτ που πέρασε εκτός.

Στο 7ο λεπτό, η Γουλβς κέρδισε πέναλτι. Η μπάλα γύρισε στον Αλέν, αυτός έκανε κακό κοντρόλ, αντί να διώξει τη μπάλα, ο Ποντένσε έτρεξε να την προλάβει και ενώ κινούνταν προς τα πλάγια, ο γάλλος γκολκίπερ τον έσπρωξε στην πλάτη, με τον διαιτητή να καταλογίζει (αυστηρό) πέναλτι. Έτσι, στο 9’ ο Ραούλ Χιμένες το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Στο 18’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία. Ο Καμαρά έβγαλε σέντρα για τον Μασούρα, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο 19’ ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Τσιμίκα, αυτός έπαιξε το ένα-δύο με τον Μασούρα, μπήκε στην περιοχή, έπιασε ωραίο σουτ, με τον Ρούι Πατρίσιο να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 28’ ο Ολυμπιακός σκόραρε, όμως το τέρμα ακυρώθηκε. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Ελ Αραμπί, που κινήθηκε δεξιά, γύρισε προς τα μέσα προς τον επερχόμενο Καμαρά, που πλάσαρε και ύστερα από κόντρες η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο, αφού ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, ακύρωσε το γκολ, θεωρώντας ότι υπάρχει οφσάιντ.

Στο 32’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Ελ Αραμπί έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Σισέ όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, με τη μπάλα να περνά εκτός.

Στο 38’ ο Μασούρας έκανε ένα μακρινό σουτ, με τον Ρούι Πατρίσιο να μπλοκάρει.

Στο 41’ ο Ποντένσε έδωσε στον Χιμένες, ο οπιίος με ραμπόνα εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα εκτός. Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά σούταρε με δύναμη λίγο έξω από την περιοχή που πέρασε εκτός. Ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νέβες σούταρε και ο Αλέν μπλόκαρε.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους Ραντζέλοβιτς και Φορτούνη στη θέση των Μπουχαλάκη και Μασούρα, γυρνώντας τη διάταξη σε 4-2-3-1, με Καμαρά-Γκιλιέρμε χαφ, Ραντζέλοβιτς-Βαλμπουενά στα εξτρέμ και τον Φορτούνη δεκάρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο καλά, είχε την κατοχή πιέζοντας ψηλά, αφήνοντας τη Γουλβς να παίζει (το κλασικό της παιχνίδι) με αντεπιθέσεις.

Στο 55’ ο Ελαμπντελαουί έβγαλε σέντρα για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος όμως δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

Στο 61’ ο Ποντένσε έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Αλέν να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στο 63’ ξανά χαμένη ευκαιρία για τη Γουλβς, ο Ζότα έκανε σουτ , η μπάλα κόντραρε στον Μπα και στη συνέχεια ο Μπολί δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Χασάν πέρασε στη θέση του Καμαρά, με το σχήμα να γίνεται 4-4-2.

Στο 67’ ο Φορτούνης έδωσε στον Ελ Αραμπί, αλλά το σου του πέρασε εκτός.

Στο 79’ ο Ζότα βγήκε τετ α τετ με τον Αλέν, με τον Γάλλο να λέει «όχι».  Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Γκιλιέρμε έκανε σουτ με τη μία, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 81’ ο Τσιμίκας έβγαλε σέντρα για τον Χασάν, αυτός έκανε κεφαλιά, όμως ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε.

Στο 83’ ο Μουτίνιο σούταρε, η μπάλα εκτός.

Στο 90’+1’ ο φορτούνης έκανε προσπάθεια, σέντραρε στην περιοχή, ο Ελαμπντελαουί σούταρε και η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι (17’ λ.τρ. Βινάγκρε), Τραορέ (57’ Ζότα), Ποντένσε (71’ Ντεντόνκερ), Χιμένες

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μπα, Σισέ, Καμαρά (65’ Χασάν), Γκιλιέρμε (82’ Καφού), Μπουχαλάκης (46’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (46’ Φορτούνης), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί