Προκρίθηκε στους “8” του Europa League η Βασιλεία

Την πρόκριση στο Final-8 του Europa League πήρε η Βασιλεία που επικράτησε της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0 σε συνδυασμό με τη νίκη(3-0) στην πρώτη αναμέτρηση.

Νίκη  πρόκρισης πέτυχε η Βασιλεία κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0 στο “Ζανκτ Γιάκομπ-Παρκ”, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final-8 του Europa League. Θυμίζουμε πως οι γηπεδούχοι στο πρώτο παιχνίδι είχαν κερδίσει 3-0 με την μεταξύ αναμέτρηση να έχει συνολικό σκορ 4-0.

Η 3η τη φετινή σεζόν στο ελβετικό πρωτάθλημα, Βασιλεία, θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Σαχτάρ Ντόνετσκ (11/8).

Στα πρώτα λεπτά η Άιντραχτ προσπαθούσε να βρει το γκολ ωτσε να ανοίξει το σκορ όμως στο 26’ η Βασιλεία απείλησε με τον Βιλμέρ ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Τραπ έδιωξε με το πόδι σωτήρια. Όμως η Άιντραχτ στο 32’ είχε τη πρώτη καλή στιγμη της με το Κόστιτς που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα να έφυγε ελάχιστα άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία.Ο Βιτμέρ έφυγε από τα δεξιά ανενόχλητος, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σου αλλά ο Τραπ με το ένα χέρι έκοψε και πάλι τη μπάλα. Στο 60’ η Άιντραχτ απάντησε με τον Χιντερέγκερ μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας έκανε το σουτ με τη μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Η Βασιλεία μπορεί να την το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση ωστόσο δεν σταμάτησε να απειλεί την Άιντραχτ. Στο 75’ μπάλα μετά από κόρνερ έφτασε στον Κόμερτ που έκανε το σουτ με τον Τραπ και πάλι να κρατάει ανέπαφη την εστία του και να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Τελικά στην εκπνοή του αγώνα οι γηπεδούχοι απέδειξαν ότι ήταν ανώτεροι για να πάρουν την νίκη και σε αυτό το παιχνίδι και αυτομάτως την πρόκριση. Μετα την όμορφη ενέργεια του Φράι στο 88’ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ακόμα και τον Τραπ, και σκόραρε στην κενή εστία.

Βασιλεία (Μαρσέλ Κόλερ): Νίκολιτς, Βίντμερ, Κόμερτ, Αλντερέτε, Πετρέτα, Τζάκα (87’ Μαρσάντ), Φράι, Στόκερ (66’ Φαν Βόλφσβινκελ), Κάμπο, Πουλουλού (66’ Φαν ντερ Βερφ), Αρτούρ (81’ Αντεμι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Άντι Χίτερ): Τραπ, Εντικά (46’ Χασέμπε), Χιντερέγκερ, Άμπραχαμ, Ντα Κόστα (67’ Τσάντλερ), Ρόντε (67’ Ιλσάνκερ), Κορ, Κόστιτς, Καμάντα, Σίλβα (46’ Πασιένσια), Ντοστ