ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Αραούχο, επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης

Για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας στις νίκες και τις μεστές εμφανίσεις.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Αραούχο (51′, 71) και Τσούμπερ (67′). Με δέκα παίκτες τέλειωσε το ματς η Ένωση λόγω της αποβολής του Μοχαμάντι.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσε να δημιουργήσει από τα πλάγια και περιόρισε τον Απόλλωνα στην άμυνα του χωρίς ωστόσο να βρει καθαρή ευκαιρία με μόνες καλές στιγμές τα σουτ των Γκαρσία και Τσούμπερ στο 5ο και το 8ο λεπτό αντίστοιχα που δεν βρήκαν στόχο.

Παρόλα αυτά, ο Απόλλων απείλησε πρώτος στο 20ο λεπτό με την κεφαλιά του Τσιμπσά μετά την σέντρα του Ντεντάκη που έφυγε εκτός εστίας του Τσιντώτα.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ένωσης ήρθε από τα πόδια του Σιμάνσκι. Στο 27′ ο Πολωνός μέσος της Ένωσης προωθήθηκε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Βέρχουλστ να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να διώχνει.

Η ΑΕΚ είχε σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον Αραούχο στο 41ο λεπτό. Η Ένωση βγήκε σε αντεπίθεση, ο Γέφτιτς έβγαλε τον Αραούχο σε θέση βολής, ο Αργεντινός έκανε το σουτ, ο Βέρχουλστ έκανε την επέμβαση και στην συνέχεια σε κενή εστία, ο Φατιόν έβαλε την προβολή πάνω στην δεύτερη προσπάθεια του επιθετικού του Δικεφάλου.

Ο Απόλλων Σμύρνης στο δεύτερο μέρος βγήκε από το καβούκι του και απείλησε δύο φορές με τον Σίνιεβιτς μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Αρχικά στο 48′ ο Σίνιεβιτς βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το σουτ που κόντραρε στον Σβάρνα και έφυγε κόρνερ. Ενώ στο 51ο λεπτό, ο Βιτλής σέντραρε από τα αριστερά, ο Σίνιεβιτς έκανε την προβολή στο σημείο του πέναλτι και ανάγκασε τον Τσιντώτα να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ένωση άνοιξε το σκορ. Ο Λιβάϊ Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά γύρισε την μπάλα εκεί που ήταν ο Αραούχο και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αργεντινός στο 55′ βγήκε απέναντι στον Βέρχουλστ όμως αστόχησε.

Η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της στο 67ο λεπτό με τον Τσούμπερ. Ο Άμραμπατ είδε την κίνηση των Αραούχο και Τσούμπερ έκανε την μπαλιά, ο Ελβετός έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού απέφυγε τον Βέρχουλστ πλασέ σε κενή εστία.

Η ΑΕΚ καθάρισε το παιχνίδι στο 71ο λεπτό με τον Αραούχο. Ο Σιμάνσκι πάσαρε τον Μισελέν στην πλάτη της άμυνας αυτός γύρισε την μπάλα στον Αραούχο που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0.

Στο 78ο λεπτό, ο Άμραμπατ γύρισε τον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός έκανε το σουτ με τον Βέρχουλστ να διώχνει με δυσκολία.

Στο επόμενο λεπτό ο Μοχαμάντι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε στο 79΄, με το ματς να έχει ήδη κριθεί. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε, με το 3-0 να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.

Σκόρερ: 51′, 71′ Αραούχο, 67′ Τσούμπερ

Κίτρινες: 35′ Λε Ταλέκ, 47′,78′ Μοχαμάντι  – 10′ Λισγάρας, 57′ Γιακιμόφσκι, 85′ Ιωαννίδης

Κόκκινη: 78′ Μοχαμάντι

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μισελέν, Σβάρνας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ (81′ Χατζισαφί), Τσούμπερ (72′ Τάνκοβιτς), Γέφτιτς (62′ Άμραμπατ), Γκαρσία (72′ Σάκχοφ), Αραούχο (72′ Ανσαριφάρντ)

Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Βέρχουλστ, Λισγάρας Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι, Ντεντάκης, Βιτλής (72′ Παπαγεωργίου), Τσιμπσά (58′ Σλίβκα), Φατιόν, Παμλίδης (58′ Γιαννιώτας), Τσιλούλης (72′ Μαρτίνες), Σίνιεβιτς (58′ Ιωαννίδης)