Ιωνικός-Ολυμπιακός: Άνετο πέρασμα των “ερυθρόλευκων” στη Νεάπολη

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στη Νεάπολη.

Νικηφόρα πέρασε από τη Νεάπολη ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 0-3 του Ιωνικού για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανεβαίνουν στους 53 βαθμούς, φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο, αλλά και διατηρώντας τη διαφορά ενόψει πλέι οφ. Η ομάδα της Νεάπολης από την άλλη έμειναν στους 18.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Αγκιμπού Καμαρά στο 24’, ο Τικίνιο Σοάρες στο 56’ με πέναλτι και ο Γιώργος Μασούρας στο 58’. Μεγάλο παιχνίδι και από τον Βατσλίκ, ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό.

Για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ακολουθεί η ρεβάνς Κυπέλλου κόντρα στον Παναιτωλικό.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά στον άξονα, Βαλμπουενά, Ροντρίγκες στα άκρα, Αγκιμπού Καμαρά δεκάρι και Τικίνιο στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε με 5-4-1 τους Νικαιώτες.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ολυμπιακός σκόραρε, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε. Ο Μαντί Καμαρά έβγαλε ωραία κάθετη στον Βαλμπουενά που βρισκόταν στην περιοχή, αυτός σέντραρε από δεξιά και ο Τικίνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ύστερα από εξέταση του VAR υποδείχθηκε οφσάιντ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 15’ ο Ιωνικός απείλησε με τον Άοσμαν που έβγαλε κάθετη για τον Λένις, ο οποίος πλάσαρε, με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Στο 23’ μετά από συνεργασία Λαλά με Μαντί Καμαρά παράλληλα στη μεγάλη περιοχή, ο δεύτερος γέμισε για τον Τικίνιο, ο οποίος δεν είχε καλή ισορροπία και έκανε άστοχο σουτ από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής.

Και στο 24’ ο Ολυμπιακός άνοιξε (κανονικά αυτή τη φορά) το σκορ. Ο Αγκιμπού Καμαρά πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, βρήκε πολύ χώρο και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 33’ ο Μάντζης έστρωσε στον Ντάλσιο, ο οποίος έπιασε συρτό σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Βατσλίκ.

Στο 44’ ο Ντάλσιο τσίμπησε την μπάλα για τον Μάντζη, που βγήκε φάτσα με τον Βάτσλικ, ο οποίος απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Κιάκος σούταρε από μακριά, που έδιωξε σε κόρνερ ο Τσέχος.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μπουχαλάκης πέρασε στον αγώνα αντί του Βαλμπουενά, με το σχήμα να γυρνά σε 4-3-3, με Μπουχαλάκη, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο και Αγκιμπού-Μασούρα (που πέρασε αντί του τραυματία Ροντρίγκες) στα άκρα.

Στο 54’ ο Μαντί Καμαρά έκανε γέμισμα στην περιοχή για τον Μασούρα, ο Ρομαό τον ανέτρεψε και τον Μανούχο (αφού συμβοουλεύτηκε και το VAR) έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 56’ ο Τικίνιο με πλασέ στο κέντρο της εστίας για το 0-2.

Στο 58’ μετά από αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μαντί Καμαρά άνοιξε δεξιά στον Μασούρα, εκείνος μπήκε από το πλάι στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 0-3.

Στο 70’ ο Κάνιας σούταρε έξω από την περιοχή με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει. Ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο Ντάλσιο έκανε ανάποδο ψαλίδι που πέρασε εκτός.

Στο 89’ ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι (80’ Τσιριγώτης), Σάντσες, Κιάκος, Ματσούκας (89’ Πογοσιάν), Κάνιας, Ρομαό, Λένις (80’ Μαχαίρας), Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάντζης (80’ Μάναλης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (83’ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (66’ Ονιεκούρου), Μ. Καμαρά, Βαλμπουενά (46’ Μπουχαλάκης), Ροντρίγκες (43’ λ.τρ. Μασούρας), Α. Καμαρά, Τικίνιο (66’ Ελ Αραμπί)