ΑΕΚ-Άρης: Απόλυτο μηδέν και η πρόκριση θα κριθεί στο Βικελίδης

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές, ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο απόλυτο μηδέν.

Για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ φιλοξένησε στην «Αγιά Σοφιά – OPAP Arena» τον Άρη με τις δύο ομάδες να κολλούν στην «λευκή» ισοπαλία (0-0).

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 43ο λεπτό με το σουτ του Πινέδα που μπλόκαρε ο Κουέστα, ενώ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου υπήρχε άλλη μία ευκαιρία με τους Τσούμπερ στο 45′ που έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άρη.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι όμως ο Άρης θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 68′ με την μεγάλη ευκαιρία του Μορόν που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν ευστόχησε.

Στο 76′ ο Ζουλς έκανε το σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης, ενώ ο Φαμπιάνο από την εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο και έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς.

Κίτρινες: Σουλεϊμάνοφ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (46′ Γκατσίνοβιτς), Μήτογλου, Σιμάνσκι, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (60′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (60′ Αραούχο), Πισάρο, Πόνσε (60′ Γκαρσία).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζιλ (77′ Φετφατζίδης), Τζούρασεκ (72′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54′ Παναγίδης), Μορόν (77′ Σαμόρα).