Coppa Italia: Η Λάτσιο πήρε το ντέρμπι με τη Ρόμα και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Στους “4” η Λάτσιο, επικράτησε της Ρόμα, με εξαιρετικό Μανδά.

Για την προημιτελική φάση του Coppa Italia, η Λάτσιο επικράτησε της Ρόμα με 1-0 στο “Ολίμπικο” και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, με πολύ θετική εμφάνιση του Χρήστου Μανδά.

Η ατμόσφαιρα ήταν εκρηκτική από την αρχή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα το ματς να έχει εξ αρχής ένταση, γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες, ωστόσο έλειπαν οι μεγάλες φάσεις και οι καλές στιγμές. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, οι δύο γκολκίπερ Πατρίτσιο και Μανδάς πέρασαν ξεκούραστα το πρώτο 45λεπτό, χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα.

Στο 48ο λεπτό, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο “Derby della Capitale” ήρθε από τον Βεσίνο που με κοντινή κεφαλιά δυσκόλεψε τον Πατρίτσιο ο οποίος μπόρεσε να τελικά να αποκρούσει και να διώξει.

‘Ενα λεπτό αργότερα, ο Χάισεν έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Καστεγιάνος μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Ορσάτο είδε τη φάση στο μόνιτορ, δίνοντας πέναλτι υπέρ της Λάτσιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζακάνι για να βάλει μπροστά το σύνολο του Σάρι με σκορ 1-0.

Στο 82’ ο Πέδρο σούταρε ωστόσο η προσπάθειά δεν ήταν εύστοχη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ρόμα στο ντέρμπι σταμάτησε πάνω στον Μανδά. Ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Μπελότι εντός περιοχής και στη συνέχεια πρόλαβε να σηκωθεί και να διώξει με μπουνιά σε κόρνερ πριν προλάβει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Λορέντσο Πελεγκρίνι.

Στις καθυστερήσεις ο Λουκάκου, με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει ως είχε και τη Λάτσιο να παίρνει την πρόκριση.

Στις καθυστερήσεις δέχτηκε και η Ρόμα κόκκινη κάρτα με τον Αζμούν, για αντιαθλητική συμπεριφορά.

ΛΑΤΣΙΟ (Σάρι): Μανδάς, Λάτσαρι (Πελεγκρίνι 67′), Πάτρικ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Γκεντουζί, Κατάλντι (Ροβέλα 68′), Βεσίνο, Άντερσον, Καστεγιάνος (Ίσακσεν 77′), Τζακάνι (Πέδρο 68′)

ΡΟΜΑ (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Χάισεν (Μπελότι 81′), Μαντσίνι, Κρίστενσεν, Κάρσντορπ (Αζμούν 58′), Κριστάντε, Παρέδες, Μπόβε (Ελ Σαραουί 76′), Ζαλέβσκι (Σπινατσόλα 58′), Ντιμπάλα (Πελεγκρίνι 46′), Λουκάκου