ΑΕΚ-Άρης: Ο Τσούμπερ έδωσε τη νίκη στον «Δικέφαλο»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στίβεν Τσούμπερ που πέτυχε δύο γκολ, η ΑΕΚ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Άρη.

Για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ με MVP τον Τσούμπερ επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 3-1 του Άρη και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο άνθρωπος του παιχνιδιού ήταν ο Στίβεν Τσούμπερ που πέτυχε δύο τέρματα στο 82ο λεπτό και στο 95′ και έδωσε την νίκη στους “κιτρινόμαυρους”. Νωρίτερα, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με πέναλτι του Γκαρσία στο 36΄, ενώ ο Αρης είχε ισοφαρίσει με τον Ιτούρμπε στο 45+1′.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία με την συνεργασία Αραούχο και Λιβάϊ Γκαρσία με τον πρώτο να κάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Κουέστα να διώχνει ενστικτωδώς.

Ο Άρης απάντησε στο 6ο λεπτό με το σουτ του Καμάτσο μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νταρίντα από το σημείο του πέναλτι έχασε σπουδαία ευκαιρία με κακό τελείωμα.

Στο 14′ ο Γκατσίνοβιτς σούταρε ψηλά από τα όρια της περιοχής, ίδια κατάληξη είχε στο 18ο λεπτό η κεφαλιά του Αραούχο.

Στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάϊ Γκαρσία. Ο Ελίασον μπήκε στην περιοχή, ο Ετέμπο τον ανέτρεψε και ο Γκαρσία το εκτέλεσε εύστοχα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μανουέλ Ιτούρμπε. Ο Πάλμα εξαπέλυσε έναν κεραυνό από το ύψος της περιοχής η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιτούρμπε πλάσαρε σε κενή εστία.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκατσίνοβιτς σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 55′, ο Αραούχο έχασε εξαιρετική ευκαιρία για το 2-1 με τον Κουέστα να διώχνει το πλασέ του Αργεντινού από πλεονεκτική θέση ενώ στην επόμενη φάση η κεφαλιά του Ντάμπο έφυγε ψηλά.

Στο 60′ ο Άρης είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Καμάτσο που ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Στο 70ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΚ αλλά το VAR γύρισε την φάση πίσω και έδωσε φάουλ του Ρότα στο ύψος της μεσαίας γραμμής.

Στο 79′ ωραία συνεργασία Μάνταλου – Πινέδα – Τσούμπερ με τον Ελβετό να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Κουέστα είχε πάλι απάντηση και έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελβετός έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την Ένωση. Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, πήρε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής με πλάτη γύρισε προς την εστία και με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον ανίκητο Κουέστα.

Στο 92ο λεπτό η ΑΕΚ αναπτύχθηκε ωραία, ο Λιβάϊ Γκαρσία γύρισε την μπάλα στην περιοχή στον Πινέδα αυτός τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Κουέστα αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Άρη.

Στο 95′ η ΑΕΚ κλείδωσε την νίκη με την χρυσή της αλλαγή Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός πήρε την μπάλα στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα πέτυχε το τέρμα που έλαβε τέρμα στο δράμα της αναμέτρησης.

Σκόρερς: 35′ Λιβάϊ Γκαρσία, 82′,95′ Τσούμπερ – 45′ Ιτούρμπε

Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Φερνάντες, Μάνταλος, Ρότα, Τζαβέλλας – Χριστοδουλόπουλος, Ντάμπο, Καμάτσο, Ιτούρμπε, Ετέμπο

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (60′ Πινέδα), Ελίασον (60′ Φερνάντες), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Γκαρσία (90+7′ Μοχαμάντι)

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά (81′ Χριστοδουλόπουλος), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (29′ Ενκουλού), Ετέμπο (46′ Ντουκουρέ), Νταμπί, Νταρίντα, Πάλμα (82′ Μαζικού), Ιτούρμπε (61′ Οντουμπάτζο), Καμάτσο