Premier League: Ισόπαλες Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Ισοπαλία για Λίβερπουλ και Άρσεναλ σε ένα τρελό ματς

Νέο ενδιαφέρον παίρνει το πρωτάθλημα στην Αγγλία, μετά το σημερινό 2-2 της Άρσεναλ στο «Ανφιλντ» με τη Λίβερπουλ, για την 30ή αγωνιστική της Premier League.

Αυτή την φορά το… τρένο των «κανονιέρηδων» είχε απώλειες στο πέρασμά του, καθώς ναι μεν ξέφυγαν με 6 βαθμούς από την δεύτερη Σίτι, όμως οι «Πολίτες» έχουν ματς λιγότερο κι έχουν την ευκαιρία με νίκη να βρεθούν στο -3, ενώ απομένουν οκτώ αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Όπως και να έχει, όμως, η κατάσταση η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, παρά τη σημερινή της απώλεια στο ντέρμπι με τους «κόκκινους».

Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ στο 8΄ κι από δική του ασίστ, ο συμπατριώτης του, Ζόρζε Ζεζούς, είκοσι λεπτά μετά «έγραψε» το 2-0 με το τρίτο του γκολ μέσα σε δύο αγωνιστικές (είχε βάλει άλλα δύο με τη Λιντς).

Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει νωρίτερα στο δεύτερο μέρος, καθώς ο Σαλάχ μείωσε αρχικά στο 42΄ και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε την ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Αιγύπτιος, όμως, αστόχησε από την «ασβεστένια βούλα». Τη λύση έδωσε τελικά, μία από τις αλλαγές του Κλοπ, ο Φιρμίνο, στο 87΄. Οι «κόκκινοι» έμειναν για 5ο σερί ματς (σε όλες τις διοργανώσεις) χωρίς νίκη, αλλά εξακολουθούν να ελπίζουν στην έξοδό τους στην Ευρώπη.