ΑΕΚ-Αστέρας: Στάση στην Τρίπολη

Η ΑΕΚ παραχώρησε ισοπαλία στον Αστέρα Τρίπολης και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη με 1-1 στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα και δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι των «αιωνίων» και παρέμεινε στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο Αμραμπτ με πέναλτι στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς.

Η Ένωση μπήκε στην αναμέτρηση δυναμικά, πίεσε τον Αστέρα και δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με το σουτ του Λιβάϊ Γκαρσία από πλεονεκτική θέση που έφυγε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε αυτό του Αραούχο ένα λεπτό αργότερα. Στο 11ο λεπτό, ο Ρότα μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του το μάζεψε ο Παπαδόπουλος.

Η πρώτη τελική από πλευράς Αστέρα ήρθε στο 16ο λεπτό με την προσπάθεια του Ριέρα που δεν απείλησε τον Αθανασιάδη. Στην συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε τα πατήματα του και δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να πιέσει την ομάδα της Αρκαδίας.

Η Ένωση απείλησε εκ νέου με το σουτ του Αραούχο στο 29ο λεπτό που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Ο Δικέφαλος είχε ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Αραούχο να σουτάρει άουτ στο 42′ και τον Λιβάϊ Γκαρσία να βγαίνει σε θέση τετ α τετ αλλά να εισπράττει το “όχι” από τον τερματοφύλακα του Αστέρα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ είχε καλή ευκαιρία με το φάουλ του Γκαρσία που έφυγε άουτ στο 47ο λεπτό όμως βρήκε το γκολ στο 52ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς. Δύο λεπτά ο Μοχαμαντί βρέθηκε σε σημείο βολής αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ο Αστέρας Τρίπολης στην μονή καλή στιγμή του στο ματς στο 57′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το γυριστό σουτ του εντελώς αμαρκάριστου Κρέσπι που κόντραρε στον Τζαβέλλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 63ο λεπτό, ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε βεβιασμένο σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου, το σουτ του Άμραμπατ στο 73′ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Αστέρα σε δύσκολη επέμβαση και στο 75′ ο Ρότα μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια αστόχησε από θέση μέσα δεξιά και έμεινε το τελικό 1-1.

Σκόρερ: 57′ Κρέσπι – 52′ Άμραμπατ

Κάρτες: 28′ Μπαράλες, 50′ Σίτο, 50′ Ριέρα, 69′ Ιγκλέσιας, 71′ Μουνάφο – 73′ Σιμάνσκι, 79′ Αραούχο

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Καστάνο, Καρμόνα, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κρεσπί (90+5′), Σίτο (75′ Τιλίκα), Ριέρα (84′ Μπενίτο), Μπαράλες (84′ Άλβαρες)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (80′ Μάνταλος), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (80′ Γιόνσον), Πινέδα (46′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (20′ Άμραμπατ), Αραούχο, Γκαρσία