Serie A: Νίκη για την Γιουβέντους

Πάτησε στην κορυφή η μεγάλη κύρια.

Για την 13η αγωνιστική της Serie A, η ουσιώδης Γιουβέντους νίκησε με 2-0 την φλύαρη  Ίντερ και μπήκε στην πρώτη πεντάδα.

Οι «νερατζούρι» σπατάλησαν ακρετές ευκαιρίες -κυρίως με τον Λαουτάρο Μαρτίνες-, τόσο στο «στείρο» πρώτο ημίχρονο, όσο και μετά το γκολ του Ραμπιό στο 52΄, με το οποίο η «Γηραιά Κυρία» άνοιξε το σκορ. Στο φινάλε το ματς έγινε… ροντέο, οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους στην αντεπίθεση, είχαν δοκάρι με τον Κόστιτς και τελικά «σφράγισαν» τη νίκη τους στο 84΄ με τον νεαρό Φατζιόλι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο, Κουαδράδο, Κόστιτς, Ραμπιό, Λοκατέλι, Φατζόλι, Μιρέτι (81΄Ντι Μαρία), Μίλικ (73΄Κιέζα)

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάκι): Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις, Ντιμάρκο (74΄Γκόσενς), Μικιταριάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (74΄Κορέα), Τζέκο, Λαουτάρο