ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Έκλεισε με νίκη η ΑΕΚ και άφησε εκτός τον Αστέρα

Με νίκη αποχαιρέτησε την κανονική περίοδο η ΑΕΚ και άφησε εκτός πλέι οφ τον Αστέρα Τρίπολης.

Για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης και μπήκε με την καλύτερη ψυχολογία στα πλέι οφ.

Tα τέρματα της Ένωσης πέτυχαν ο Αραούχο και ο Τζαβέλλας, ενώ για τους Αρκάδες ο Μπαράλες, ο οποίος είχε ισοφαρίσει προσωρινά.

Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στις νίκες, ενώ η ομάδα της Τρίπολης έμεινε εκτός εξάδας και πλέι οφ.

Στο 8ο λεπτό, ο Άμραμπατ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Αραούχο έκανε την προβολή και ο Παπαδόπουλος είπε “όχι” στον Αργεντινό επιθετικό της Ένωσης.

Στο 24ο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Τσούμπερ εκτέλεσε φάουλ έδιωξε ο Παπαδόπουλος, ο Χατζισαφί σέντραρε από τα δεξιά, ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά εκεί που ήταν ο Αραούχο και με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια, ο Αστέρας προσπάθησε με τον Βαλιέντε στο 30′ και το 43′ και τον Ριέρα στο 37′ χωρίς να βρει στόχο και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τσιντώτα.

Στο 56ο λεπτό, ο Αστέρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Καρμόνα εκτέλεσε φάουλ στο σημείο του πέναλτι, ο Μπαράλες έφυγε από το μαρκάρισμα του Τζαβέλλα και με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 59ο λεπτό, ο Τσούμπερ σέντραρε από τα αριστερά, ο Σιμάνσκι έκανε το σουτ χωρίς να βρει εστία.

Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 82ο λεπτό με τον Τζαβέλλα. Ο Γέφτιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζαβέλλας πήρε την ρεβάνς από τον Μπαράλες και με το κεφάλι έγραψε το 2-1.

Σκόρερ: 24′ Αραούχο, 82′ Τζαβέλλας – 56′ Μπαράλες

Κάρτες: 33′ Σιμόες, 76′ Μισελέν – 18′ Άλβαρες, 23′ Ατιένθα, 70′ Βαλιέντε

ΑΕΚ(Ορφυδόπουλος): Τσιντώτας, Μοχαμάντι, Μισελέν(92′ Σβάρνας), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί(57′ Σιμάνσκι), Σιμόες, Μάνταλος(57′ Γέφτιτς), Άμραμπατ, Τσούμπερ(69′ Τάνκοβιτς), Αραούχο(69′ Ανσαριφάρντ)

Αστέρας Τρίπολης(Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Κάρμονα(84′ Γκαρσία), Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο, Ριέρα(69′ Κρέσπι), Σονί(46′ Τιλίκα), Μπαράλες