ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης: Νίκη και πλέι οφ για τους Κρητικούς

Ο ΟΦΗ νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης και μπήκε στην εξάδα και στα πλέι οφ.

Για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Γεντί Κουλέ και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Τα τέρματα των Κρητικών πέτυχαν ο Βούρος και ο Φελίπε.

Aπό την άλλη η ομάδα του Τεννέ θα μπει από την τελευταία θέση στα play out και ουσιαστικά θα κυνηγήσει την 13η Λαμία, από την οποία υπολείπεται 5 βαθμούς, με στόχο να την προσπεράσει και να παίξει την παραμονή της στα μπαράζ.

Η μόνη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε στο 34ο λεπτό με το γύρισμα του Λάμπρου στην περιοχή, το σουτ του Ντε Γκουσμάν που κόντραρε πάνω στον Σλίβκα και έφυγε κόρνερ.

Στο 59ο λεπτό, ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα στον Φελίπε όμως ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κοτσάρη.

Η υπέροχη του ΟΦΗ ήταν εμφανής και βρήκε το γκολ που ήθελε στο 64ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Απόλλωνα, ο Μεγιάδο έκανε το πλασέ και ο Βούρος βρήκε την μπάλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 71ο λεπτό, ο ΟΦΗ κλείδωσε την νίκη και τα πλέι οφ με δράστη τον Φελίπε. Ο Ντε Γκουσμάν σέντραρε στην περιοχή, ο Φελίπε αρχικά νικήθηκε από τον Κότσαρη και στην συνέχεια βρήκε δίχτυα.

Σκόρερ: 64′ Βούρος, 71′ Φελίπε

Κάρτες: 37′ Σελίμοβιτς, 46′ Μπαλογιάννης – 40′ Τσιλούλης

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουσμάν(75′ Μπουζούκης), Μεγιάδο, Νέιρα(84′ Στάϊκος), Φελίπε, Λάμπρου(78′ Τσιλιανίδης), Ντουρμισάι(84′ Καμάου)

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ρόγκνε, Άλβες, Ντεντάκης, Σλίβκα, Τσίμπσαχ(76′ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Ντάουντα, Γιαννιώτας(46′ Παμλίδης), Ιωαννίδης