ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης: Έσωσε τους “κιτρινόμαυρους” ο Σιμάνσκι

Γλίτωσε την καζούρα η ΑΕΚ, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει με πρωταγωνιστή τον Σιμάνσκι.

Δυσκόλεψε τον εαυτό της η ΑΕΚ που αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ για την 23η αγωνιστική της Super League 1.

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ όμως έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος όμως δεν κατάφερε να βρει την νίκη.

Οι Αρκάδες κέρδισαν δύο κόρνερ και βρήκαν δίχτυα και στα δύο με σκόρερ τους Φερνάντεθ και Σουάρεθ, αντίθετα η ΑΕΚ είχε την απόλυτη υπεροχή στην επανάληψη και σε εξαιρετική μέρα τον Σιμάνσκι.  Ο Πολωνός πέτυχε δύο προσωπικά τέρματα, ενώ είχε και ένα δοκάρι στην αναμέτρηση και πλέον μετράει τρία στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και έτσι η Ένωση βρέθηκε ξανά δεύτερη με 44 βαθμούς έστω και προσωρινά, ενώ ο Αστέρας έφτασε τους 38.

Από μία καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες στα πρώτα 10 λεπτά, η AEK κυκλοφορούσε την μπάλα και αναζητούσε χώρους προς την εστία του Αστέρα, ο οποίος είναι καλά στημένος.

Στο 3ο λεπτό Ολιβέιρα επέμεινε σε μια θεωρητικά χαμένη μπαλιά από δεξιά, γύρισε στην περιοχή, ο Ανσαριφάρντ άφησε για τον Τάνκοβιτς έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αστέρας προειδοποίησε, ο Λουίς Φερνάντεθ εκτέλεσε από δεξιά, ο Καστάνιο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης με το χέρι απομακρύνει σε κόρνερ.

Η ομάδα του Μίλαν Ρασταβατς πήρε νωρίς το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας μέσα σε δύο λεπτά δύο γκολ.

Στο 16’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μουνάφο έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Φερνάντεθ, ο οποίος πλάσαρε ανενόχλητος και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 0-1.

Συνέχισε να έχει την υπεροχή ο Αστέρας και στο 18’ ο Φερνάντεθ έβγαλε υπέροχα στον Τιλίκα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Σουάρεθ πήδηξε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Αμέσως μετά την αλλαγή του Κρίστισιτς η ΑΕΚ ανάγκασε τον Αστέρα να υποστεί τον ρυθμό της και την πίεση της με ένα γκολ και ένα δοκάρι.

Η Ένωση προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της και το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Κάτι που πέτυχε ο Σιμάνσκι στο 40’, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τσιφτσή και μειώνει το σκορ για το 1-2. Ο Πολωνός πέτυχε το δεύτερο σερί γκολ του στο πρωτάθλημα.

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν την ευκαιρία να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 2-2, ξανά πρωταγωνιστής ο Σιμάνσι, με το σουτ του Πολωνού να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια τη φάσης, η μπάλα εφτασε στον Ανσαριφάρντ όμως η προσπάθεια του πέρασε άουτ.

Με φορά για δεύτερο γκολ μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, η ωραία ατομική ενέργεια του Μάνταλου, ο οποίος γύρισε στον Γκαρσία, αλλά το συρτό σουτ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή.

Η ΑΕΚ πίεζε ψηλά και προσπαθούσε να βρει το γκολ την ισοφάρισης, μέσα σε δύο λεπτά απείλησε δύο φορές την εστία του Τσιφτσής, αρχικά με το σουτ του Ανσαριφάρντ αλλά και την κεφαλιά του Σβάρνα.

Η εικόνα της Ένωσης δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος, είχε την απόλυτη υπεροχή και σε εξαιρετική μέρα τον Σιμανσκι. Ο Γκαρσία ξεφεύγει απ’ τα δεξιά (68’), επιτάχυνε, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Σιμάνσκι, ο οποίος πλάσαρε τον Τσιφτσή, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Μια ανάσα από την ανατροπή βρέθηκε η ΑΕΚ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα απ’ τα αριστερά, ο Σβάρνας πλάσαρε, αλλά ο Αλβάρες έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Σκόρερ: 40’, 68’ Σιμανσκι/ 16′ Φερνάντεθ, 18′ Σουάρεθ

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Μιτάι(46’ Λόπεζ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς(65’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα(39’ Κριστισιτς), Ανσαριφάρντ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο(84’ Ιγκλέσιας), Τιλίκα, Φερνάντεθ, Σίτο, Μπαράλες.