Νίκη της Έβερτον κόντρα στη Λίβερπουλ μετά από 11 χρόνια!

Η ομάδα του Ανσελότι έσπασε την κατάρα της Έβερτον κόντρα στη Λίβερπουλ και πήρε μια τεράστια νίκη μετά από 11 ολόκληρα χρόνια

Η Έβερτον επικράτησε της Λίβερπουλ με 2-0 στο Άνφιλντ, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ανσελότι κέρδισε στο ντέρμπι του Μερσεσάιντ έπειτα από 11 ολόκληρα χρόνια, ενώ ταυτόχρονα έφτασε και στην ισοβαθμία με την Λίβερπουλ στην 6η θέση, έχοντας 40 βαθμούς.

Τα ”ζαχαρωτά” είχαν φτάσει πολύ κοντά στο να σπάσουν αυτή την ”κατάρα”, ειδικά τις τελευταίες δύο φορές που αναμετρήθηκαν με τους ”Ρεντς”, όμως σήμερα ήταν η μέρα τους να γράψουν ιστορία. Τελευταία νίκη της Έβερτον κόντρα στη Λίβερπουλ ήταν στην 8η αγωνιστική της σεζόν 2010/2011, οπού τα ζαχαρωτά επικράτησαν με σκορ 2-0 με σκόρερ τους Καχίλ και Αρτέτα.

Επιπροσθέτως, τελευταία νίκη της Έβερτον στο Άνφιλντ ήταν αυτή το 1999 με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Κάμπελ στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Δηλαδή 22 χρόνια από την τελευταία τους επικράτηση εντός του Άνφιλντ.

Ο Ανσελότι έχει αποδείξει όσο καιρό είναι στον πάγκο της Έβερτον πως έχει κάνει πολλές αλλαγές και επιδιώκει να ανεβάσει την ομάδα του ακόμη πιο ψηλά. Στο σημερινό παιχνίδι η δίψα της Έβερτον για τη νίκη φάνηκε από τα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα του αγώνα, ενώ ο Ρισάρλισον στο 3′ μόλις λεπτό έκανε το 0-1 με ένα πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Η Λίβερπουλ πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 83′ λεπτό το μαρκάρισμα του Άρνολντ μέσα στην περιοχή έδωσε την ευκαιρία στα ζαχαρωτά να σφραγίσουν αυτή την ιστορική νίκη. Αυτή την ευκαιρία άρπαξε ο Σίγκουρντσον ο οποίος έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Αξιοσημείωτο γεγονός είναι πως αυτή ήταν η πρώτη φορά, έπειτα από 98 ολόκληρα χρόνια όπου η Λίβερπουλ γνώρισε τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην έδρα της, ενώ εντελώς συμπτωματικά τη σεζόν 1928-1929, όπου και έλαβε χώρα αυτό το γεγονός, πρωταθλήτρια Αγγλίας είχε στεφθεί η Έβερτον!

Σκόρερ: 3′ Ρισάρλισον, 83′ Σίγκουρντσον

Κίτρινες: Γκόμες, Κάμπακ, Μανέ

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Κάμπακ, Χέντερσον (30′ Φίλιπς), Ρόμπερτσον, Τζόουνς (63′ Σακίρι), Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (87′ Οριγκί), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ

Έβερτον (Ανσελότι): Πίκφορντ, Ντίνι, Γκόντφρεί, Κιν, Χολγκέϊτ, Κόουλμαν, Ντουκουρέ, Ντέιβις. Γκόμες (59′ Σίγκουρντσον), Ροντρίγκες (62′ Κάλβερτ-Λιουίν), Ρισάρλισον (86′ Ιβόμπι)

Μπέρνλι- Γουέστ Μπρομ 0-0

Στο παιχνίδι των 17:00, Μπέρνλι και Γουέστ Μπρομ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Τουρφ Μουρ.

Με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται με 10 παίκτες από το 30′ λεπτό, το έργο της Μπέρνλι θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο, ωστόσο πέρα από τα στατιστικά που αφορούσαν την κατοχή μπάλας και τις πάσες, οι γηπεδούχοι δεν υπερίσχυαν σε τίποτα άλλο μιας και η Γουέστ Μπρομ δημιούργησε παραπάνω ευκαιρίες για γκολ.

Αυτή η λευκή ισοπαλία βρίσκει την Γουέστ Μπρομ προτελευταία με 14 βαθμούς και την Μπέρνλι στην 15η θέση με 28 βαθμούς.