ΑΕΚ- Αστέρας Τρίπολης: Νίκη… Ευρώπης για την Ένωση

Με νίκη συνέχισε η ΑΕΚ στα πλέι οφ που επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, παραμένει τρίτη στη βαθμολογία με -3 από τον Άρη.

Δεύτερη διαδοχική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 3-1 στο ΟΑΚΑ για την τέταρτη αγωνιστική των playoffs της Super League 1. Με αυτή την νίκη η Ένωση έφτασε τους 54 βαθμούς στους -3 από τον δεύτερο Άρη, ενώ ο Αστέρας παρέμεινε τελευταίους στη Πέμπτη θέση με 44 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Κώστα Γαλανόπουλο, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Πέτρο Μάνταλο. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα η Ένωση δέχτηκε γκολ ισοφάρισης από την εξαιρετική προσπάθεια του Ριέρα. Με γκολ γιόρτασε τα γενέθλια των 100 εμφανίσεων του με την φανέλα της Ένωσης ο Ελντερ Λόπεζ, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο και καθοριστικό γκολ. Ενώ το… κερασάκι στην τούρτα που κλείδωσε τη νίκη έβαλε ο Χρήστος Αλμπάνης.

Με την σημερινή νίκη ο Μανόλο Χιμένεθ βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση των προπονητών με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ είχε μπει δυνατά στο παιχνίδι, είχε δημιουργήσει δύο τελικές στην αντίπαλη εστία, ενώ βρήκε και δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται. Ο Αστέρας προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό η πρώτη τελική στο ματς με την Μάνταλο, ο αρχηγός της ΑΕΚ δοκίμασε το δεξί του πόδι από μακρινή απόσταση, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με διπλή επέμβαση.

Ο Λιβάι Γκαρσία ενα λεπτό αργότερα επιχείρησε σουτ εντός περιοχής, ο Σβαρνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα,  ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Ολιβέιρα εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Νίκου Παπαδόπουλου, όντας σε αντικανονική θέση.

Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά  ο Αστέρας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει κατοχή να είναι πιο απειλητική και να προσεγγίζει με μεγαλύτερη ευκολία την αντίπαλη περιοχή.

Στο 35’ οι παίκτες της Ένωσης ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σουάρεθ στον Ολιβέιρα. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα βγήκε άουτ, με τον διαιτητή να δείχνει να παιχτεί το ελεύθερο λάκτισμα.

Η πίεση της ΑΕΚ τελικά είχε αποτέλεσμα και στο 39’ άνοιξε το σκορ. Ο Πέτρος Μάνταλος επωφέληθηκε από τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Γαλανόπουλος από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε ευάλωτη και δέχτηκε γκολ δύο λεπτά αργότερα. Ο Άντριαν Ριέρα μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και φοβερό τελείωμα νίκησε τον Αθανασιάδη από πολύ δύσκολη γωνία για το 1-1.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν φάνηκε να απογοητεύεται με το γκολ και συνέχισε στο ιδιο μοτίβο. Με μεγάλη χαμένη ευκαιρία στις δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολιβέιρα προσπάθησε να νικήσει με δυνατό σουτ τον Παπαδόπουλο, όμως ο γκολκίπερ των Αρκάδων του είπε “οχι”.

Λίγο νωρίτερα ο Παπαδοπουλος είχε απομακρυνθεί από την εστία του η μπάλα έφτασε στον Λιβάι Γκαρσία. Ο εξτρέμ της ΑΕΚ δίστασε να σουτάρει και έτσι οι αμυντικοί του Αστέρα βρήκαν χρόνο να καλύψουν την εστία και να διατηρήσουν το 1-1.

Ενώ τα πράγματα έδειχναν πως οι κιτρινόμαυροι θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, τελικά ισοφαρίστηκαν.  Οι παίκτες της Ένωσης θα μπορούσαν να βρουν και άλλο γκολ, ωστόσο ο Παπαδόπουλος ήταν εκεί και επενέβη όπου χρειάστηκε διατηρώντας το σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μάλιστα δύο ευκαιρίες να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 54’ ο Λόπες έκανε σέντρα, η μπάλα βρίκε στον Ρούμπεν Γκαρσία και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε. Ένα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος  μπηκε στην περιοχή από αριστερά, πλασαρε στην κλειστή γωνία, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Τυχερή στάθηκε η ΑΕΚ στο 65’ , ο Ιγκλέσιας επιχείρησε ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αθαναδιάδη, στη συνέχεια ο Μουνάφο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν οφσάιντ, από την αρχή της φάσης με το γκολ να μην μετράει.

Στο 82’ ο Ολιβέιρα κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, κοντρολάροντας όμορφα την μπάλα και κάνοντας στροφή 180 μοιρών ωστόσο του έκλεισαν τρεις παίκτες το οπτικό πεδίο και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στην εστία.

Με γκολ γιόρτασε τα γενέθλιά των 100 εμφανίσεων του με την φανέλα της Ένωσης ο Ελντερ Λόπεζ. Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λόπες πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, ενώ η μπάλα αρχικά έσκασε μπροστά του, πρόλαβε τον Ρουμπέν Γκαρθία και τον Παπαδόπουλο και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 87’ ο Κοσίδης λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, ωστόσο όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ έκανε κακό κοντρόλ και έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Δευτερόλεπτα όμως πριν την λήξη του αγώνα Χρήστος Αλμπάνης έφυγε στην κόντρα απέφυγε και τον τερματοφύλακα και κλείδωσε το τρίποντο για την ΑΕΚ.

Σκόρερ:  39’ Γαλανόπουλος, 85’ Λόπεζ, 90’+3’ Αλμπάνης / 41’ Ριέρα

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς(80’ Κοσίδης), Γαλανόπουλος(62’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ(53’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες, Καστάνια, Άλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τιλίκα, Ριέρα(76’ Γκόμεζ) , Σίτο(61’ Ιγκλέσιας), Μπαράλες