La Liga: «Αγριεμένη» Ατλέτικο Μαδρίτης, διπλό στο Ανοέτα η Σεβίλλη

“Ξέσπασε” η Ατλέτικο Μαδρίτης με “5άρα” επί της Εϊμπάρ, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σοσιεδάδ η Σεβίλλη

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης και επικράτησε της ουραγού Έιμπαρ με 5-0 στο Wanda Metropolitano, για την 31 αγωνιστική της La Liga.

Με αυτή τη νίκη οι «ροχιμπλάνκος» επιστρέφουν στις νίκες, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα και κρατάει τη διαφορά στην πρώτη θέση στο +4 (έχοντας ματς περισσότερο) από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της και έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές του Κορέα και Γιορέντε, που πέτυχαν από δύο γκολ και με ένα του Καράσκο,

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς (74′ Φελίπε), Χιμένεθ, Λόντι, Καράσκο (70′ Τορέιρα), Έκτορ Ερέρα (70′ Κοντογκμπιά), Κόκε (61′ Βιτόλο), Σαούλ, Κορέα (61′ Ντεμπελέ), Γιορέντε

Εϊμπάρ: Ντιμίτροβιτς, Ντουφούρ (62′ Πάουλο Ολιβέιρα), Μπούργος, Αρβίγια, Κότε, Ατιένθα, Πόθο, Σέρχιο Άλβαρεθ, Αλέις Γκαρθία (62′ Ινούι), Κέβιν Ροντρίγκες (73′ Ράφα), Κίκε

Αλαβές- Ουέσκα 1-0

Η Αλαβές νίκησε 1-0 την Ουέσκα και πήρε βαθμολογική ανάσα για την συνέχεια της La Liga. Ο Αργεντινός Ροντρίγο Μπατάγλια στο 85ο λεπτό πέτυχε το γκολ της νίκης για τη βασκική ομάδα, με το οποίο ξέφυγε, έστω και οριακά, από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σοσιεδάδ- Σεβίλλη 1-2

Νωρίτερα, η Σεβίλλη πήρε μεγάλη νίκη στο «Ανοέτα» επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-2 και έχει από κοντά τους πρωτοπόρους, ελπίζοντας να καταφέρει να «κλέψει» το φετινό τίτλο από τους «μεγάλους» της La Liga. Παράλληλα, κλείδωσε τη συμμετοχή της στο Champions League.

Μόλις στο 5΄ ο Κάρλος Φερνάντεθ άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους, με τους Σεβιγιάνους να πετυχαίνουν την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, με τους Φερνάντο (22′) και Εν-Νεσίρι (24′) και να φεύγουν πανηγυρικά από την έδρα της Σοσιεδάδ.

Οσασούνα- Έλτσε 2-0

Στο μεταξύ η Οσασούνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Ελτσε και ουσιαστικά να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Κίκε Μπάρια ανοιξε το σκορ στο 38’, με τον Γκονζάλες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 68’ και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.