ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Νίκησε η Ένωση και πλησίασε στον βαθμό

Η ΑΕΚ επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης και πλησίασε στο -1 από τον Παναθηναϊκό.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και πλησίασε στον -1 τον Παναθηναϊκό που αγωνίζεται στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό.

Τα γκολ σημείωσαν οι Αραούχο (32΄), Γκατσίνοβιτς (76΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα, λόγω αποβολής του Γκραντάβσκι στο 4΄. Ανησυχία στην Ένωση για τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία, λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η Ένωση ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης αφήνοντας τον Αστέρα χωρίς τελική σε όλο το παιχνίδι ενώ η ίδια δημιούργησε τριάντα ωστόσο σημαντικό γεγονός στο παιχνίδι ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Αστέρας μόλις στο 4ο λεπτό με το σκληρό φάουλ του Γκαρντάφσκι στον Αραούχο.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 13ο λεπτό με το σουτ του Πινέδα που έδιωξε ο Παπαδόπουλος ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του Αστέρα είπε όχι στον Αραούχο που επωφελήθηκε από την πάσα με το τακουνάκι του Γκατσίνοβιτς.

Στο 21ο λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης είχε ακυρωθέν γκολ με την κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες που ήταν σε εμφανώς αντικανονική θέση.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 32ο λεπτό με την κεφαλιά του Σέρχιο Αραούχο. Πιο συγκεκριμένα, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ, ο Βίντα έκανε την κεφαλιά εκεί που ήταν ο Σέρχιο Αραούχο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρου ήταν το 1-2 του Χατζισαφί με τον Αραούχο με τον πρώτο να βρίσκεται απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά να στέλνει την μπάλα δίπλα στο δοκάρι.

Στο 51ο λεπτό, ο Άμραμπατ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έπεσε την γωνία του και έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 70′, ο Γκατσίνοβιτς έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά έκανε το σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος. Ένα λεπτό αργότερα, ο πλασέ του Ελίασον πέρασε άουτ λίγα εκατοστά δίπλα από το ελδεξι δοκάρι του Αστέρα ενώ στο 72′ ο Παπαδόπουλος έδιωξε από κοντά σε τελείωμα του Γιόνσον.

Η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς στο 77ο λεπτό με δράστη τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος ακολούθησε την πορεία του σουτ του Τσούμπερ και με πλασέ την κίνηση νίκησε τον τερματοφύλακα του Αστέρα για το τελικό 2-0.

Σκόρερς: 32′ Αραούχο, 76′ Γκατσίνοβιτς

Κίτρινες: Τζαβέλλας – Μπαράλες

Κόκκινη: Γκαρντάβσκι (4΄)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ, Πινέδα (78΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο (78΄ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (45΄ λ.τρ. Τσούμπερ)

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Αλάγκμπε (79΄ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Γκαρντάβσκι, Τιλίκα (79΄ Τασουλής), Ζουγλής (79΄ Μπαρτόλο), Μπαράλες (46΄ Κωστέας, 90΄ Ριέρα)