Bundesliga: Σημαντικά τρίποντα για Ντόρτμουντ και Λειψία

Προσωρινά πρώτη η Ντόρτμουντ, στην τετράδα η Λειψία, νίκη-ανάσα για Χέρτα

Για την 22η αγωνιστική της Bundesliga, σημαντικές νίκες πανηγύρισαν η Λειψία, η Ντόρτμουντ, όπως και η Χέρτα για την υπόθεση παραμονή.

Χάρη σε γκολ του Μπραντ στο 43΄, η Ντόρτμουντ πέρασε με 0-1 από την έδρα της Χοφενχάιμ και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, καθώς περιμένει την αναμέτρηση μεταξύ της Μπάγερν και της Ουνιόν Βερολίνου, όπου αναμετρώνται αύριο (26/2) στο Μόναχο.

Τα γκολ του Βέρνερ και του Φόρσμπεργκ από το πρώτο ημίχρονο έδωσαν το πολύτιμο «τρίποντο» στη Λειψία, που προσωρινά ξεπέρασε τη Φράιμπουργκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σόου σε 2-1. Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε στην Κολωνία 2-0 την τοπική ομάδα.

Βαθιά «ανάσα» πήρε η Χέρτα, που επικράτησε στο Βερολίνο 2-0 της Αουγκσμπουργκ και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εκεί βρέθηκε αντίθετα η Μπόχουμ, η οποία ηττήθηκε 3-0 στη Βρέμη από τη Βέρντερ.

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 4-0 (25΄ Λι, 49΄ Ίνγκβαρτσεν, 72΄ Αζόρκ, 90+4΄ Βάιπερ)

Λειψία-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (6΄ Βέρνερ, 40΄ Φόρσμπεργκ – 61΄ Σόου)

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 0-2 (4΄ Γκέρχαρτ, 68΄πεν. Αρνολντ)

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 0-1 (43΄ Μπραντ)

Χέρτα Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 2-0 (61΄ Ρίχτερ, 70΄ Λουκεμπάκιο)

Βέρντερ Βρέμης-Μπόχουμ 3-0 (29΄ Φίλκρουγκ, 43΄ Σμιτ, 59΄ Ντουκς)

Σάλκε-Στουτγκάρδη 19:30