ΑΕΚ-Ατρόμητος: Έκανε τα εύκολα… δύσκολα, αλλά νίκησε η Ένωση

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, η ΑΕΚ επικράτησε του Ατρόμητου.

Για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και διεύρυνε το νικηφόρο της σερί.

Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν οι Άμραμπατ στο 31′ και ο Γκατσίνοβιτς στο 95′, ενώ ο Ατρόμητος είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ανγκέλφσκι στο 89′. Το αξιοσημείωτο να είναι πως όλα τα τέρματα επιτεύχθηκαν με εκτελέσεις πέναλτι. Mε δέκα παίκτες αγωνιζόταν από το 89′ η Ένωση με την αποβολή του Σιντιμπέ.

Έτσι η ομάδα του Αλμέιδα έφτασε τους 11 βαθμούς σε 5 ματς της Super League, πέντε λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που έχει ένα παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες έχουν 2β και βρίσκονται στην προτελευταία θέση με έναν αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΚ μπήκε με όρεξη στο ματς και αυτό δεν άργησε να φανεί με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται πριν την συμπλήρωση του 1ου λεπτού με τον σουτ του Πόνσε που έφυγε άουτ και με τα σουτ του Γιόνσον και του Χατζισαφί τα οποία μπλόκαρε ο Τσιντώτας πριν την συμπλήρωση του 10ου. Στο 21ο λεπτό, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 30ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, ο Αραούχο πλάσαρε εξαιρετικά εκτός περιοχής, ο μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια, ο Τσακμάκης γκρέμισε τον Μάνταλο, ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε σε θέση οδηγού τον Δικέφαλο.

Στο 41ο λεπτό η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία με τους Πόνσε και Σιντιμπέ με τον σουτ του Αργεντινού να αποκρούει ο Τσιντώτας και στην συνέχεια της φάσης, ο Άμραμπατ πήρε το ριμπάουντ γύρισε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο ανενόχλητος Σιντιμπέ έστειλε την μπάλα ψηλά. Ο Αργεντινός που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για τους Περιστεριώτες δύο λεπτά αργότερα έκανε την προσπάθεια εκτός περιοχής αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε σπουδαία επέμβαση.

Στο 51ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε ακόμα μια προσπάθεια προς το τέρμα με το σου του Πόνσε που έδιωξε ο Τσιντώτας.

Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Βαλέντσια στο 59ο λεπτό.

Στο 77ο λεπτό, ο Στάνκοβιτς αναγκάστηκε σε μια εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Έντερ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στην επόμενη φάση, ο Ατρόμητος είχε ορθώς ακυρωθέν γκολ με τον Έρλινγκμαρκ στο 78ο λεπτό σε φάση διαρκείας με τον Σουηδό να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.

Στο 89ο λεπτό, ο Ατρόμητος έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι στην προσπάθεια του Ανγκέλφσκι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Σιντιμπέ τον γκρέμισε και μετά από υπόδειξη του Var υποδείχθηκε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Σιντιμπέ, ο Πολωνός επιθετικός ήταν εύστοχος και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ωστόσο, το παιχνίδι είχε και άλλο γκολ, η ΑΕΚ πάρα την κόκκινη κάρτα πάλεψε να βρει το γκολ της νίκης και τα κατάφερε στο 95ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο και ο Έρλινγκμαρκ τον κλώτσησε και δόθηκε η έσχατη των ποινών, ο Γκατσίνοβιτς το εκτέλεσε αλά Πανένκα και έδωσε το σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του.

Σκόρερς: 31′ Άμραμπατ, 95′ Γκατσίνοβιτς – 89′ Ανγκέλφσκι

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον (83′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Άμραμπατ (60′ λ. τρ. Ελίασον), Πισάρο (60′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Πόνσε (60′ Ζίνι)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Κούντε (55′ Καμαρά), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (69′ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (55′ Βαλένσια), Κούεν (46′ Έντερ), Βέργος (69′ Ανγκέλφσκι)