Serie A: Διέσυρε τη Ρόμα με “4άρα” η Τζένοα

Ήττα από την Τζένοα και 16η θέση για τη Ρόμα.

Για την 6η αγωνιστική της Serie A, η Ρομα ητήθηκε με 4-1 από την Τζένοα στο «Stadio Luigi Ferraris» και πλέον βρίσκονται στην 16η θέση της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Στρούτμαν με πολύ ωραία πάσα βρήκε τον  Γκούντμουντσον  και αυτός με τη σειρά του με μεγάλη ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Η ισοφάριση για τους «τζιαλορόσι» ήρθε μερικά λεπτά αργότερα, όταν ο Σπινατσόλα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά για τον Κριστάντε και αυτός με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Μαρτίνες για το 1-1.

Στο 45’ η Τζένοα μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ. Ο Θόρσμπι έβγαλε την ασίστ για τον Ρετέγκι και αυτός σουτάροντας έκανε το 2-1.

Σε εκτέλεση κόρνερ Ντραγκουσίν κέρδισε μια εύκολη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Θόρσμπι που σκόραρε και σημείωσε το 3-1.

Το τελικό 4-1 έγραψε ο Τζούνιορ Μεσίας στο 81′.

Νωρίτερα, Φροζινόνε και Φιορεντίνα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, ενώ Μόντσα και Μπολόνια έμειναν στο μηδέν (0-0).

Γιουβέντους-Λέτσε 1-0 (57΄ Μίλικ)

Κάλιαρι-Μίλαν 1-3 (29΄ Λουβουμπό – 40΄ Οκαφόρ, 45΄ Τομόρι, 60΄ Λόφτους-Τσικ)

Έμπολι-Σαλερνιτάνα 1-0 (34΄ Μπαλντάντσι)

Βερόνα-Αταλάντα 0-1 (13΄ Κουπμάινερς)

Ίντερ-Σασουόλο 1-2 (45΄+1 Ντούμφρις – 54΄ Μπαϊράμι, 63΄ Μπεράρντι)

Λάτσιο-Τορίνο 2-0 (56΄ Βετσίνο, 75΄ Τζακάνι)

Νάπολι-Ουντινέζε 4-1 (19΄ πεν. Ζιελίνσκι, 39΄ Οσιμέν, 74΄ Κβαρατσκέλια, 82΄ Σιμεόνε – 81΄ Σάμαρτζιτς)

Φροζινόνε-Φιορεντίνα 1-1 (70΄ Σούλε – 22΄ Νίκολας Γκονζάλες)

Μόντσα-Μπολόνια 0-0

Τζένοα-Ρόμα 4-1 (5΄ Γκούντμουντσον, 45΄ Ρετέγκι, 74΄ Τόρσμπι, 81΄ Μεσίας – 22΄ Κριστάντε)