ΑΕΚ-Ατρόμητος: Επαγγελματική νίκη για την Ένωση

Με το «δεξί» ξεκίνησε στον πάγκο της ΑΕΚ ο Αργύρης Γιαννίκης, νικώντας στο ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο

H ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της Ένωσης. Τα τέρματα πέτυχαν οι Αραούχο, Τσούμπερ και Βράνιες.

Πλέον οι “κιτρινόμαυροι” έχουν 13β και βρίσκονται στην 2η θέση με τριπλή ισοβαθμία (με ΠΑΟΚ και Βόλο), ενώ η ομάδα του Παράσχου είναι στην τελευταία θέση με 2β.

Ο Ατρόμητος αν και μπήκε καλύτερα, έδειχνε να πατάει καλύτερα, με την Ένωση να κάνει αρκετά λάθη.

Στο 24ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, με τον Λιβάι Γκαρσία από τα δεξια να κάνει το γύρισμα στον Αραούχο, ο οποίος με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0.

Στο 36ο λεπτό ο Γέβτιτς έγινε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Μάνταλος.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε καλύτερα η ομάδα του Γιαννίκη και στο 51ο λεπτό έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Τσούμπερ βρήκε με ωραία μπαλιά τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πιριτς.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά οι προσπάθειες και τα σουτ των Κλωναρίδη (58′), Κουλούρη (65′) και Σπιριντόνοβιτς (75′) δεν απείλησαν την εστία της ΑΕΚ.

Ότι δεν πέτυχε η ομάδα του Περιστερίου, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 75ο λεπτό. Μετα από εξέταση στο VAR, δόθηκε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γκαλβάο στον Άμραμπατ. Το πέναλτι εκτελέστηκε δύο φορές, καθώς δόθηκε επανάληψη και ο Τσούμπερ από τα 11 βήματα έκανε το 2-0.

Στο 80ο λεπτό η Ένωση πέτυχε και τρίτο τέρμα. Μετά από εκτέλεση του Μάνταλου, ο Βράνιες με ωραια κεφαλιά έκανε το 3-0.

Στο 88ο λεπτό ο Άμραμπατ με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Περιστεριωτών, έβγαλε τον Λε Ταλέκ απέναντι από τον Πίριτς, αλλά η προβολή του ήταν κακή και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Κίτρινες: Σιμάνσκι, Βράνιες – Γκαλβάο

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (68΄ Λε Ταλέκ), Σιμόες (84΄ Σάκχοφ), Γκαρσία (67΄ ‘Αμραμπατ), Γέβτιτς (35΄λ.τρ. Μάνταλος), Τσούμπερ, Αραούχο (84΄ Ανσαριφάρντ)

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηϊσαίας, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδης, Μουνίθ (69΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (69΄ Μπεντινέλι)