ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: “Δια πυρός και σιδήρου” από τα Γιάννενα και στην κορυφή

Δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός αλλά χάρη στον Ελ Αραμπί έφυγε νικητής και μόνος πρώτος από τα Γιάννενα.

Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από τα Γιάννενα επικρατώντας με 1-2 του ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες» για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που προηγήθηκαν, ισοφαρίστηκαν με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, φτάνοντας στη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Αγκιμπού Καμαρά στο 17’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 84’. Για τους Γιαννιώτες σκόραρε ο Ροντρίγκο Εραμούσπε με πέναλτι στο 61’.

Με αυτή τη νίκη του ο Ολυμπιακός και σε συνδυασμό με το 4-4 του ΠΑΟΚ με τον Βόλο, φτάνει τους 14 βαθμούς και ανεβαίνει μόνος πρώτος στην κορυφή. Ένα βαθμό πίσω και σε τριπλή ισοβαθμία, βρίσκονται ο «δικέφαλος του βορρά», η ομάδα της Μαγνησίας και η ΑΕΚ.

Παράλληλα, μένει η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, σπάζοντας το αήττητο που είχε έως τώρα και ο ΠΑΣ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον στρέφονται στα δύο πολύ σημαντικά παιχνίδια, κόντρα στην Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη την Πέμπτη και κόντρα στον ΠΑΟΚ στο “Καραϊσκάκη” την επόμενη Κυριακή.

Το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα έκανε ο Γκάρι Ροντρίγκες.

Στο ημίχρονο, οι άνθρωπου του ΠΑΣ βράβευσαν τον παλιό ποδοσφαιριστή της ομάδας τους, Ζντένκο Μουφ, ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά λίγο πιο μπροστά, Μασούρας, Ονιεκούρου στα άκρα και ο Τικίνιο στην κορυφή.

Στο 4’ ο Ονιεκούρου μπήκε από αριστερά, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Στο 11’ ο Πίρσμαν βρήκε με ωραία μπαλιά τον Γκαρντάφσκι, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Περέα, αλλά ο Κολομβιανός αστόχησε από κοντά.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 17’. Ο Μασούρας έβγαλε σέντρα από αριστερά, Σισέ και Εράμουσπε δεν βρήκαν τη μπάλα, ο Αγκιμπού Καμαρά έπιασε ένα δυνατό σουτ στέλνοντάς τη στο «Γ» της εστίας για το 0-1.

Στο 33’ ο Περέα πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Εμβιλά αντί του Ονιεκούρου, με τον σχηματισμό να αλλάζει σε 4-3-3, με Μπουχαλάκη, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο και τους Μασούρα-Αγκιμπού στα άκρα.

Στο 52’ ο Αγκιμπού έκανε μια κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ στο 59’ ο Σάλιακας έκανε γέμισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ρέαμπτσιουκ, το οποίο όμως χρησιμοποιούσε για στήριγμα μιας και ήταν στο έδαφος. Ο διαιτητής αποφάσισε να δώσει πέναλτι, στο οποίο στο 61’ ευστόχησε ο Εραμούσπε για το 1-1.

Στο 69’ ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δοκάρι.

Και στο 84’ ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Εμβιλά, έκανε το γύρισμα οριακά, ο Σάλιακας έκανε τσαφ και ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα από κοντά για το 1-2.

Στο 90’+4′ ο Λοντίγκιν μπλόκαρε σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ είχε ανέβει σχεδόν στη σέντρα και ο Ελ Αραμπί πήγε να πλασάρει από μακριά αλλά αστόχησε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εράμουσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (88’ Μπρένερ), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Περέα (86’ Τριάδης), Μιλιντσεάνου (76’ Μορέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης (67’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (79’ Γκάρι Ροντρίγκες), Αγκιμπού Καμαρά (79’ Βαλμπουρνά), Ονιεκούρου (46’ Εμβιλά), Τικίνιο (88’ Αβραάμ)