ΑΕΚ: Δεν άντεξε στο τέλος και ηττήθηκε από τη Μάλαγα

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντέξει στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε από την Μάλαγα στην Ισπανία στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική για τρισήμιση περιόδους στην Ανδαλουσία, όμως προδόθηκε από τα λάθη και την αστοχία της, με την Μάλαγα να επιβάλλει τον ρυθμό της και να φτάνει στη νίκη με 88-66.

Η «Ένωση» βρέθηκε μπροστά στο σκορ στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Ακίλ Μίτσελ να είναι εξαιρετικός μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ στο 32′ έφερε το παιχνίδι στον πόντο, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρνει να κρατηθεί στο τέλος του παιχνιδιού.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Πέρι και Κράβις για το σύνολο του Ιβόν Ναβάρο, πετυχαίνοντας αμφότεροι 22 πόντους. Δεν έφταναν οι 18 πόντοι και τα 13 ριμπάουντ του Μίτσελ στους “κιτρινόμαυρους”.

Ο αγώνας

Ένα σχεδόν άριστο πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε η Μάλαγα, η οποία είχε 12 ασίστ για 12 εύστοχα σουτ (8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα) και ένα μόλις λάθος (29-20, 10′). Στον αντίποδα, ο Αϊζάια Μάιλς ήταν αυτός που κράταγε επιθετικά την ΑΕΚ, σημειώνοντας τους 9 από τους 20 πόντους της ομάδας του.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και την άμυνά της να ανεβάζει στροφές. Ο Στρέλνιεκς έγινε αιχμή του δόρατος και η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά, για το 31-27 (13′). Ο Ακίλ Μίτσελ ανέλαβε δράση ξανά και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, 31-31 (15′). Ο Κέντρικ  με την βοήθεια του Τάισον Κάρτερ έφεραν σε θέση οδηγού την Μάλαγα ξανά, κάνοντας το 43-37 (18′). Ο Μίτσελ έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 44-39.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την ΑΕΚ να “χτυπάει” τους γηπεδούχους στο ζωγραφιστό με τον Μίτσελ και να μειώνει σε 46-45 (24′). Μάλιστα η Ένωση πέρασε και μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 52-51 (27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Σίμα έχοντας 13 πόντους να δίνει το προβάδισμα στη Μάλαγα με 59-54.

Η Μάλαγα τιμώρησε τα λάθη της ΑΕΚ, με τους Κράβις και Μπριθουέλα και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε 66-58 (34′). Ο Κράβις εξελίχθηκε σε παράγοντα της επίθεσης της Μάλαγα, η οποία έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 69-58 (35′). Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον έλεγχο και με τους Κράβις και Πέρι να σκοράρουν χτίζοντας τη διαφορά, 76-60 (36′). Τα πράγματα δεν άλλαξαν ως το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 88-66, στην πρεμιέρα της στην φάση των “16” του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Μάλαγα (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13 (6/6 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ) , Οσετκόβσκι , Πέρι 22 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Μπαρέιρο 3 (1) , Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Έτζιμ 4 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κράβις 22 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας (6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ) , Μάιλς 14 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουίλιαμς 10 (2/6 τρίποντα), Μίτσελ 18 (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κόνιαρης , Ξανθόπουλος (3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1 , Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος