League Cup Αγγλίας: Τριάρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Νότιγχαμ

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup Αγγλίας έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 0-3 τη Νότιγχαμ Φόρεστ για τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του League Cup Αγγλίας.

Μάλιστα, η Γιουνάιτεντ έκανε το 8 στα 8 απέναντι στη Νότιγχαμ (σε όλες τις διοργανώσεις). Ενώ στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκε ο ιδιοκτήτης των «garibaldis», Βαγγέλης Μαρινάκης.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ συνήλθε αμέσως μετά την ήττα από την Άρσεναλ στην Premier League και με πρωταγωνιστή σε ένα ακόμη ματς τον Μάρκους Ράσφορντ έφυγε νικήτρια από το «Σίτι Γκράουντ», κάνοντας ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα στη ρεβάνς της 1ης Φεβρουαρίου στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός πήρε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή και με μία «τρελή κούρσα» πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με αριστερό σουτ.

Με αυτό το γκολ έγινε ο δεύτερος παίκτης των «κόκκινων διαβόλων», ο οποίος πετυχαίνει τουλάχιστον πέντε τέρματα σε διοργάνωση League Cup, μετά τον Κάρλος Τέβες. Ο Αργεντινός πρώην διεθνής άσος είχε βρει σκοράρει έξι φορές τη σεζόν 2008/2009.

Το 2-0 ήρθε στο 45΄ με το πρώτο γκολ του νεοαποκτηθέντα Βουτ Βέγκχορστ από τότε που υπέγραψε στη Γιουνάιτεντ, ενώ είχε προηγηθεί προσωρινή απόκρουση του Χένεσι σε σουτ του Άντονι και στο 89΄ ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» κλειδώνοντας επί της ουσίας την πρόκριση στον τελικό.