ΑΕΚ: Ήττα από τη Σολέ στη Γαλλία

Ήττα στο τελευταίο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ στη Γαλλία και πρώτη ήττα στο BCL

Την πρώτη της ήττα σε τέσσερα παιχνίδια έκανε η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε από τη Σολέ στην Γαλλία με 79-70 και σε συνδυασμό με την νίκη της στο ΟΑΚΑ κόντρα στους Γάλλους είναι από κάτω σε τυχόν ισοβαθμία.

Για τη νικήτρια Σολέ πρωταγωνιστής ήταν ο Φοφανά με 22 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ο Μορέιρα με 19π και ο Λάνγκφορντ με 22π που από “ωραίος” έγινε μοιραίος στις δύο τελευταίες και καθοριστικές επίθεσης που έκανε λανθασμένες επιλογές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Σολέ και ΑΕΚ πήγαιναν χέρι – χέρι στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να είναι στο +3 για τη Σολέ (12-9), έπειτα οι Γάλλοι συνέχισαν την καλή άμυνα και συνδυασμό με τον ρυθμό που βρήκε στην επίθεση, πήρε προβάδισμα επτά πόντων που το κράτησε έως το τέλος (24-17).

Στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Βασίλισσα με κύριο εκφραστή τον Μορέιρα ήταν εύστοχη επιθετικά, έπαιξε καλή άμυνα και παρόλο που στα δυόμιση πρώτα λεπτά η διαφορά πήγε στο +10 (31-21) δεν το έβαλε κάτω και σταδιακά μείωνε τη διαφορά και με αποκορύφωμα το τελευταίο τρίλεπτο που έτρεξε σερί 10-2 και με το buzzer-beater του Κατσίβελη μπήκε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με 40-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα πολύ καλό διάστημα. Η Ένωση είχε σα οκτώ λεπτά μια πολύ απόδοση που προηγήθηκε +8(51-59), η Σολέ αντεπιτέθηκε και με επτά συνεχείς πόντους βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ με τέλος της περιόδου να έχει σκορ 58-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Σολέ με εξαιρετική άμυνα περιόρισε την ΑΕΚ και σε συνδυασμό με την αστοχία του Κιθ Λάνγκφορντ πήρε την νίκη. Ένα μικρό σερί των Γάλλων (9-3) ήταν αυτό που έδωσε το ματς στην Σολέ (66-62), καθώς ήλεγχαν το παιχνίδι και στο τέλος οι καλές επιλογές της Ένωση στην επίθεση, απέφεραν την ήττα με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

Σολέ: Μπλέικς 8, Ντιαρά 2, Χρόβατ 9, Κρομά 10, Στόκτον 14, Μακουντού, Ντιμάντς, Φοφανά 22, Τζόουνς 9, Ντέλανεϊ

ΑΕΚ: Μορέιρα 19, Λάνγκφορντ 22, Ματσιούλις 7, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Γκίκας, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6, Κίνγκσλεϊ