ΑΕΚ-Ιωνικός: Ιδανικό ποδαρικό και γιορτή για την Ένωση

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκανε ποδαρικό η ΑΕΚ στην “Αγιά Σοφιά – OPAP Arena” νικώντας τον Ιωνικό.

Στον πρώτο της αγώνα η ΑΕΚ στην επιστροφή στο σπίτι της, στην κατάμεστη από 31.000 φιλάθλους της “Αγιά Σοφιά – OPAP Arena” στη Νέα Φιλαδέλφεια, επικράτησε με 4-1 του Ιωνικού για την 6η αγωνιστική της Super League.

Σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα, αντάξια της ημέρας, η Ένωση, δεν θα μπορούσε παρά να μπει δυνατά στο ματς και να πάρει μια άνετη νίκη. Το πρώτο γκολ στο νέο γήπεδο πέτυχε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς στο 6ο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία στο 26′ διπλασίασε τα τέρματα των “κιτρινόμαυρων” και με δύο γκολ στο 62′ και στο 65′ ο Σέρχιο Αραούχο και ξανά ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς αντίστοιχα, έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ. Για τον Ιωνικό μείωσε ο Χρήστος Ελευθεριάδης στο 90’+3′.

Η ΑΕΚ έτσι, φτάνει τους 12 βαθμούς και είναι μόνη δεύτερη, στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο +1 από Ολυμπιακό, Βόλο και ΠΑΟΚ. Ο Ιωνικός από την άλλη, μένει στον 1 βαθμό και την τελευταία θέση.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ γρήγορο γκολ, μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Τσιριγώτη και στρώθηκε ξανά στον χαφ της ΑΕΚ, ο οποίος με εξαιρετικό φαλτσαριστό δεξί πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα, αλλά και παράλληλα έγινε και ο πρώτος χρονικά σκόρερ της Ένωσης στο νέο της γήπεδο για το 1-0.

Στο 26’ ο Πινέδα έβγαλε φοβερή 50άρα μπαλιά στον ταχύτατο Ελίασον. Ο Σουηδός σέντραρε από δεξιά, αδράνησαν οι σέντερ μπακ και ο Χουτεσιώτης, επωφελήθηκε ο Λιβάι Γκαρσία και με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Οι Νικαιώτες από την πλευρά τους περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου, απλού καλεσμένου στο πάρτι της ΑΕΚ, έχοντας ωστόσο ως «ελαφρυντικό» τις πολλές και σημαντικότατες απουσίες (Τσιγκρίνσκι, Άοσμαν). Το 2-0 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο δεν αποτελούσε απαγορευτικό σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως ήταν τέτοια η εικόνα του παιχνιδιού που δεν μπορούσαν να περιμένουν και πολλά, από τη στιγμή που στα πρώτα 45 λεπτά δεν πάτησαν την περιοχή του Στάνκοβιτς, ούτε πραγματοποίησαν τελική προσπάθεια.

Στο 51’ ο Ιωαννίδης με ωραία προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από τη σέντρα του Οφούσου. Πήρε μέτρα ο Ιωνικός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν ουσιαστικά χώροι που του επέτρεψε η ΑΕΚ, η οποία ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές (58’) ο Ομπερλίν Πινέδα «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 62’, από νέο λάθος της άμυνας του Ιωνικού, ο Αραούχο σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Αντούνες και άλλαξε πορεία κι έτσι διαμορφώθηκε το 3-0 και ακολούθησε η αποθέωση του Αργεντινού αρχηγού στο πέταλο της «Original».

Στο 65’ ο Γκατσίνοβιτς σημείωσε το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ και το δεύτερο προσωπικό, μετά από ακόμα μία εξαιρετική προσπάθεια του Ελίασον από δεξιά, απέναντι σε μία αμυντική γραμμή που δεν θύμιζε ομάδα Super League.

Ο Ιωνικός έχασε αρχικά την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στο 77’, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Βαλεριάνου, αλλά τελικά το πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελευθεριάδη. Στην απέναντι «όχθη», ο Χουτεσιώτης με 2-3 καλές επεμβάσεις δεν επέτρεψε να «ξεφύγει» το σκορ, αφού ωστόσο είχαν κριθεί τα πάντα.

Κίτρινες: Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (82’ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Πινέδα (70’ Μάνταλος), Ελίασον (70’ Άμραμπατ), Γκαρσία (70’ Τσούμπερ), Αραούχο (88’ Κοσίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιριγώτης (87’ Σάκιτς), Αντούνες (67’ Μίλο), Κάνιας, Τσίμπσαχ (46’ Φατιγκά), Βαλεριάνος, Λοβέρα, Οφόσου (67’ Ελευθεριάδης), Ιωαννίδης (67’ Μάντζης)